Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перше пряме вимірювання відстані до магнітара

19 вересня 2020

 

Астрономи, які використовують «Масив антен з дуже довгою базою» (Very Long Baseline Array, VLBA) Національного наукового фонду, виконали перше пряме геометричне вимірювання відстані до магнітара в нашій галактиці Молочний Шлях. Це може допомогти з’ясувати давню таємницю: чи справді ці об’єкти є джерелом швидких радіосплесків (Fast Radio Bursts, FRB).

Докладніше:

Нові дані від «Габбла» вказують на відсутність певної складової в нинішніх теоріях темної матерії

11 вересня 2020

 

Спостережні дані, отримані за допомогою Космічного телескопа імені Габбла та Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі, дали змогу виявити, що теоретичні моделі темної матерії не містять якоїсь важливої складової. Цей невідомий, залишений без уваги теоретиками, елемент може дозволити пояснити несподівано виявлену розбіжність: спостережні дані про концентрацію темної матерії в масивних скупченнях галактик не відповідають теоретичним комп’ютерним моделям її розподілу в таких скупченнях. Нові висновки вказують на те, що деякі незначні концентрації темної матерії спричиняють ефекти лінзи, що в 10 разів сильніші, ніж очікувалося.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Слайфер Мелвін Весто (11.XI.1875 — 8.XI.1969)

 

Slaifer 

Американський астроном Весто Мелвін Слайфер народився 11 листопада 1875 р. в Малберрі (шт. Індіана). Здобувши (1901) вищу освіту в університеті штату Індіана, став до роботи в Ловеллівській обсерваторії (протягом 1916—1952 рр. — директор).

 

Галузь наукових інтересів Весто Слайфера — астроспектроскопія. Визначив методами спектроскопії швидкості й періоди осьового обертання Марса, Юпітера, Сатурна, Урана. Показав, що Венера обертається дуже повільно. Уперше отримав фотографії спектрів великих планет з високою дисперсією (на них було видно структуру молекулярних смуг поглинання, які Руперт Вільдт згодом ототожнив з смугами аміаку і метану). Відкрив міжзоряний натрій.

 

Уперше спостерігав спектр туманності. Виявив, що деякі дифузні туманності мають спектр, схожий на спектр зір (це вказує на пилову природу таких туманностей, що світяться відбитим світлом близьких до них зір). Першим виміряв високі променеві швидкості кулястих зоряних скупчень і спіральних туманностей (у 1913 р. отримав для Туманності Андромеди значення променевої швидкості, рівне 300 км/с) — це відкриття стало спостережною основою для теорії нестаціонарного Всесвіту.

 

Одним з перших дійшов висновку, що спіральні туманності є дуже далекими зоряними системами. Уперше отримав докази обертання галактик і виміряв (1913—1915) його швидкість для двох галактик. Вивчив спектри випромінювання нічного неба, полярних сяйв, великої кількості зір і комет. Керував пошуками передбаченої Персівалем Ловеллом транснептунової планети, яку відкрив у 1930 р. Клайд Томбо і яку назвали Плутоном.

 

На честь науковця (і його брата Ерла, теж астронома) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1766 Слайфер.

 

Весто Мелвін Слайфер помер 8 листопада 1969 р. у м. Флеґстафф (шт. Аризона).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1