Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Вільдт Руперт (25.V.1905 — 9.I.1976)

 

Wildt 

Німецький і американський астроном Руперт Вільдт народився 25 червня 1905 р. у Мюнхені. Закінчивши (1927) Берлінський університет, працював упродовж 1928—1934 рр. в Боннській і Ґеттінґенській обсерваторіях. З 1935 р. мешкав у США. У 1935—1936 рр. був співробітником обсерваторії Маунт-Вілсон. Упродовж 1936—1942 рр. працював в Інституті перспективних досліджень в Принстоні. З 1942 р. до 1946 р. — в університеті штату Віргінія, а протягом 1946—1973 рр. — в Єльському університеті (з 1957 р. — професор астрофізики).

 

Галузь наукових інтересів Руперта Вільдта — планетні й зоряні атмосфери, внутрішня будова планет. У 1931 р. ототожнив смуги поглинання в спектрах Юпітера, Сатурна, Урана і Нептуна з молекулами аміаку і метану. Це відкриття вказало на те, що ці гази є основними складовими атмосфер планет-гігантів. Розробив моделі внутрішньої будови планет-гігантів, згідно з якими ці планети складаються головно з водню. Першим висловив (1938) думку про те, що негативний йон водню (його існування було передбачене на підставі квантово-механічних розрахунків) є основним джерелом неперервного поглинання в атмосфері Сонця, а також зір, схожих на Сонце. Ця ідея відіграла велику роль у подальшій розробці теорії зоряних атмосфер.

 

У 1965—1968 рр. та 1971—1972 рр. був президентом Асоціації університетів для досліджень в галузі астрономії. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1953 Рупертвільдт.

 

Руперт Вільдт помер 9 січня 1976 р. у м. Орлеанс (штат Массачусетс, США).

 

Докладніше про Руперта Вільдта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1