Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ловелл Персівал (13.III.1855 — 12.XI.1916)

 Lovell

 

Американський астроном Персівал Ловелл народився 13 березня 1855 р. у Бостоні (шт. Массачусетс). Астрономією цікавився з дитинства. Закінчивши (1876) Гарвардський університет, брав участь у сімейному бізнесі (керував фабриками діда), а також багато подорожував (упродовж 1883—1893 років мешкав у Японії). 1894 р. облишив усі справи заради астрономії — заснував у Флагстаффі (шт. Аризона) обсерваторію, спеціально призначену для вивчення планет.

 

Галузь наукових інтересів Персівала Ловелла — Марс, пошуки дев’ятої планети Сонячної системи. Під час великого протистояння Марса (1894) та інших протистоянь виконав багато візуальних спостережень планети. Дійшов висновку про існування на Марсі розумного життя (вважав загадкові прямі лінії, які він спостерігав на поверхні Марсу, смугами рослинності вздовж штучних водних артерій). Свої погляди виклав у книзі «Марс як пристановище життя» (Mars as the Abode of Life, 1908).

 

З початку ХХ ст. зацікавився пошуками «планети Х» — дев’ятої планети Сонячної системи. Виконав (1915) аналіз збурень руху Урану й обчислив (незалежно від Вільяма Пікерінґа) розташування невідомої планети, що містилася за Нептуном. Здійснював її систематичні пошуки до кінця життя (планету, яку назвали Плутоном, відкрив у 1930 р. Клайд Томбо в обсерваторії Ловелла).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1886 Ловелл.

 

Персівал Ловелл помер 12 листопада 1916 р. у Флагстаффі (похований на території обсерваторії).

 

Докладніше про Персівала Ловелла

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1