Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ловелл Персівал (13.III.1855 — 12.XI.1916)

 Lovell

 

Американський астроном Персівал Ловелл народився 13 березня 1855 р. у Бостоні (шт. Массачусетс). Астрономією цікавився з дитинства. Закінчивши (1876) Гарвардський університет, брав участь у сімейному бізнесі (керував фабриками діда), а також багато подорожував (упродовж 1883—1893 років мешкав у Японії). 1894 р. облишив усі справи заради астрономії — заснував у Флагстаффі (шт. Аризона) обсерваторію, спеціально призначену для вивчення планет.

 

Галузь наукових інтересів Персівала Ловелла — Марс, пошуки дев’ятої планети Сонячної системи. Під час великого протистояння Марса (1894) та інших протистоянь виконав багато візуальних спостережень планети. Дійшов висновку про існування на Марсі розумного життя (вважав загадкові прямі лінії, які він спостерігав на поверхні Марсу, смугами рослинності вздовж штучних водних артерій). Свої погляди виклав у книзі «Марс як пристановище життя» (Mars as the Abode of Life, 1908).

 

З початку ХХ ст. зацікавився пошуками «планети Х» — дев’ятої планети Сонячної системи. Виконав (1915) аналіз збурень руху Урану й обчислив (незалежно від Вільяма Пікерінґа) розташування невідомої планети, що містилася за Нептуном. Здійснював її систематичні пошуки до кінця життя (планету, яку назвали Плутоном, відкрив у 1930 р. Клайд Томбо в обсерваторії Ловелла).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1886 Ловелл.

 

Персівал Ловелл помер 12 листопада 1916 р. у Флагстаффі (похований на території обсерваторії).

 

Докладніше про Персівала Ловелла

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1