Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Торн Стівен Кіп (н. 1.VI.1940 р.)

 Torn

 

Американський фізик і астроном Кіп Стівен Торн народився 1 червня 1940 р. у м. Логан (шт. Юта). Здобув (1962) вищу освіту в Каліфорнійському технологічному інституті. Упродовж 1967—2009 рр. працював викладачем (доцент, професор) Каліфорнійського технологічного інституту.

 

Галузь наукових інтересів Кіпа Торна — теорії гравітації, астрофізика (релятивістські зорі, чорні діри, гравітаційні хвилі). Співавтор (1965) теорії гравітації та гравітаційного колапсу чорних дір. Наприкінці 1960-х — початку 70-х років заклав основи теорії пульсацій релятивістських зір і гравітаційних хвиль, джерелом яких є такі зорі.

 

Один із засновників міжнародного проекту пошуку гравітаційних хвиль LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). Автор гіпотези (1977, разом з Ганною Житков) про існування гіпотетичного зоряного об’єкта (червоного гіганта з нейтронною зорею в якості ядра), який називають об’єкт ТорнаЖитков. Разом з своїми учнями та колегами розробив (1986) мембранну парадигму чорних дір і використав її для обчислення параметрів цих об’єктів.

 

Автор ідеї (разом з Ліндою Обст) науково-фантастичного фільму «Інтерстеллар» режисера Крістофера Нолана, що вийшов на екрани 2014 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1