Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Торн Стівен Кіп (н. 1.VI.1940 р.)

 Torn

 

Американський фізик і астроном Кіп Стівен Торн народився 1 червня 1940 р. у м. Логан (шт. Юта). Здобув (1962) вищу освіту в Каліфорнійському технологічному інституті. Упродовж 1967—2009 рр. працював викладачем (доцент, професор) Каліфорнійського технологічного інституту.

 

Галузь наукових інтересів Кіпа Торна — теорії гравітації, астрофізика (релятивістські зорі, чорні діри, гравітаційні хвилі). Співавтор (1965) теорії гравітації та гравітаційного колапсу чорних дір. Наприкінці 1960-х — початку 70-х років заклав основи теорії пульсацій релятивістських зір і гравітаційних хвиль, джерелом яких є такі зорі.

 

Один із засновників міжнародного проекту пошуку гравітаційних хвиль LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). Автор гіпотези (1977, разом з Ганною Житков) про існування гіпотетичного зоряного об’єкта (червоного гіганта з нейтронною зорею в якості ядра), який називають об’єкт ТорнаЖитков. Разом з своїми учнями та колегами розробив (1986) мембранну парадигму чорних дір і використав її для обчислення параметрів цих об’єктів.

 

Автор ідеї (разом з Ліндою Обст) науково-фантастичного фільму «Інтерстеллар» режисера Крістофера Нолана, що вийшов на екрани 2014 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1