Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Торн Стівен Кіп (н. 1.VI.1940 р.)

 Torn

 

Американський фізик і астроном Кіп Стівен Торн народився 1 червня 1940 р. у м. Логан (шт. Юта). Здобув (1962) вищу освіту в Каліфорнійському технологічному інституті. Упродовж 1967—2009 рр. працював викладачем (доцент, професор) Каліфорнійського технологічного інституту.

 

Галузь наукових інтересів Кіпа Торна — теорії гравітації, астрофізика (релятивістські зорі, чорні діри, гравітаційні хвилі). Співавтор (1965) теорії гравітації та гравітаційного колапсу чорних дір. Наприкінці 1960-х — початку 70-х років заклав основи теорії пульсацій релятивістських зір і гравітаційних хвиль, джерелом яких є такі зорі.

 

Один із засновників міжнародного проекту пошуку гравітаційних хвиль LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). Автор гіпотези (1977, разом з Ганною Житков) про існування гіпотетичного зоряного об’єкта (червоного гіганта з нейтронною зорею в якості ядра), який називають об’єкт ТорнаЖитков. Разом з своїми учнями та колегами розробив (1986) мембранну парадигму чорних дір і використав її для обчислення параметрів цих об’єктів.

 

Автор ідеї (разом з Ліндою Обст) науково-фантастичного фільму «Інтерстеллар» режисера Крістофера Нолана, що вийшов на екрани 2014 р.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1