Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Цвіккі Фріц (14.II.1898 — 8.II.1974)

 

Tsviki 

Швейцарський і американський астроном Фріц Цвіккі народився 14 лютого 1898 р. у м. Варна (Болгарія). Здобувши (1920) вищу освіту в Технологічному інституті в Цюриху, працював у ньому до 1925 р. Далі мешкав у США і працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1942 р. — професор астрофізики), в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар. Протягом 1943—1961 рр. був також головним науковим консультантом фірми «Аероджет Дженерал корпорейшн» (Азуза, шт. Каліфорнія).

 

Галузь наукових інтересів Фріца Цвіккі — позагалактична астрономія, наднові зорі. Відкрив і описав десятки тисяч галактик і скупчень галактик, створив фундаментальний шеститомний каталог галактик. Виконав багато досліджень щодо їхнього просторового розподілу й, зважаючи на особливості цього розподілу, дійшов висновку про існування темної матерії (прихованої маси). Виконав пошуки і відкрив галактики невеликих розмірів, але високої світності (так звані галактики-пігмеї). Виділив (1934) разом з Вальтером Бааде Наднові як самостійну групу серед нових зір. Організував (1936) службу наднових зір у галактиках. Відкрив багато наднових зір, визначив частоту їхніх спалахів в галактиках різних типів.

 

Разом з Бааде першим висловив припущення, що внаслідок вибуху Наднової утворюється нейтронна зоря. Відкрив багато білих карликів. Виконав (1946) уперше експеримент зі створення штучних астрономічних об’єктів — з допомогою ракети «Фау-2» було виконано запуск «штучних метеорів». Автор винаходів в галузі ракетної техніки.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1803 Цвіккі.

 

Фріц Цвіккі помер 8 лютого 1974 р. у Пасадені (шт. Каліфорнія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1