Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

ат-Тусі ібн Мухаммад Мухаммад Джафар Абу Насир ад-Дін (17.II.1201 — 26.VI.1274)

 

Tusi 

Азербайджанський астроном і математик Насир ад-Дін Абу Джафар Мухаммад ібн Мухаммад ат-Тусі (Тусі Насираддін) народився 17 лютого 1201 р. в Тусі (Південний Азербайджан). Здобув астрономічну та математичну освіту в м. Мосулі (нині Іран).

 

Працював у багатьох галузях знань. Його наукову спадщину становлять праці з астрономії, геометрії, тригонометрії, алгебри, фізики, філософії, логіки тощо, серед іншого такі астрономічні та математичні твори, як «Пам’ятка Насіра», «Виклад Альмагеста», «Виклад Евкліда».

 

Заснував (1259) найбільшу тоді в світі обсерваторію в Марагі (поблизу Тебриза), оснащену різними інструментами, зокрема й квадрантом радіусом 36 м (обсерваторія діяла до першій чверті XIV століття). Склав за результатами 12-річних спостережень (1259—1271) марагинських астрономів «Ільханські таблиці» («Зидж Ільхані») — каталог, що містив дані про рух планет, Сонця, Місяця, їх координати, а також положення деяких зір.

 

На честь науковця названо астероїд 10269 Тусі.

 

Тусі Насираддін помер 25 червня 1274 р. у м. Марага (нині Іран).

 

Докладніше про Мухаммада Тусі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1