Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Вольф Рудольф Йоганн (7.VII.1816 — 6.XII.1896)

 

Volf Rudolf 

Швейцарський астроном Йоганн Рудольф Вольф народився 7 липня 1816 р. у м. Фелланден, поблизу Цюриха. Вищу освіту здобув у Цюрихському, Віденському й Берлінському університетах. Відвідавши (1838) Брюссель, Бонн і Париж, познайомився з відомими науковцями — Карлом Ґаусом, Фрідріхом Арґеландером і Франсуа Араґо. З 1839 р. — викладач математики й фізики в реальному училищі в Берні. У 1847—1855 рр. очолював Бернську обсерваторію і був доцентом астрономії і математики в Бернському університеті. З 1855 р. — професор астрономії Цюрихського університету і технічному університеті (нині Федеральна вища технічна школа Цюриха), а з 1864 р. по 1893 р. — також директор Цюрихської обсерваторії. На цих посадах він перебував до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів — Сонце, історія астрономії, метеорологія (перший директор Центрального метеорологічного інституту в Швейцарії). Упродовж півсторіччя неперервно спостерігав сонячні плями. Встановив (1852) середню періодичність (11,1 років) їх появи на диску Сонця й існування зв’язку між цим періодом і коливаннями магнітного поля Землі. Запровадив у практику параметр (отримав назву число Вольфа), що вказує на активність утворення сонячних плям. Автор монографії з історії астрономії і довідника, що охоплює період від зародження астрономії до початку 1890-х років.

 

Рудольф Вольф помер 6 грудня 1896 р. в Цюриху (Швейцарія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1