Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Вольф Рудольф Йоганн (7.VII.1816 — 6.XII.1896)

 

Volf Rudolf 

Швейцарський астроном Йоганн Рудольф Вольф народився 7 липня 1816 р. у м. Фелланден, поблизу Цюриха. Вищу освіту здобув у Цюрихському, Віденському й Берлінському університетах. Відвідавши (1838) Брюссель, Бонн і Париж, познайомився з відомими науковцями — Карлом Ґаусом, Фрідріхом Арґеландером і Франсуа Араґо. З 1839 р. — викладач математики й фізики в реальному училищі в Берні. У 1847—1855 рр. очолював Бернську обсерваторію і був доцентом астрономії і математики в Бернському університеті. З 1855 р. — професор астрономії Цюрихського університету і технічному університеті (нині Федеральна вища технічна школа Цюриха), а з 1864 р. по 1893 р. — також директор Цюрихської обсерваторії. На цих посадах він перебував до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів — Сонце, історія астрономії, метеорологія (перший директор Центрального метеорологічного інституту в Швейцарії). Упродовж півсторіччя неперервно спостерігав сонячні плями. Встановив (1852) середню періодичність (11,1 років) їх появи на диску Сонця й існування зв’язку між цим періодом і коливаннями магнітного поля Землі. Запровадив у практику параметр (отримав назву число Вольфа), що вказує на активність утворення сонячних плям. Автор монографії з історії астрономії і довідника, що охоплює період від зародження астрономії до початку 1890-х років.

 

Рудольф Вольф помер 6 грудня 1896 р. в Цюриху (Швейцарія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1