Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Зонн Влодзимеж (14.XI.1905 — 28.II.1975)

 

Польський астроном Влодзимеж Зонн народився 14 листопада 1905 р. у Вільно (нині Вільнюс, Литва). Закінчивши (1931) Вільнюський університет, працював до 1938 р. в обсерваторії цього університету. У 1938—1939 рр. — в обсерваторії Варшавського університету на горі Піп Іван (Карпати). 1945 р. знову став до роботи у Варшавському університеті (викладав астрономію, з 1953 р. завідував кафедрою астрономії, з 1962 р. — професор). З 1950 р. — директор астрономічної обсерваторії Варшавського університету.

 

Галузь наукових інтересів Влодзимежа Зонна — астрофотометрія, зоряна астрономія. Виконав дослідження з фотографічної фотометрії змінних зір, головно цефеїд, а також затемнюваних зір. На підставі підрахунку галактик з каталогу Е.Б. Гольмберга оцінив частку подвійних і кратних галактик в Метагалактиці. Досліджував рухи в сферичних скупчення галактик і показав нестабільність деяких з цих систем.

 

У 1962—1972 рр. голова Астрономічного комітету Польської академії наук. У 1952—1955 рр. і 1963—1973 рр. — президент Польського астрономічного товариства.

 

Влодзимеж Зонн помер 28 лютого 1975 р. у Варшаві.

 

Докладніше про Влодзимежа Зонна

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1