Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили міжзоряний шлях одного із «будівельних блоків» життя

15 січня 2020

 

Фосфор, присутній в нашій ДНК і мембранах клітин, є важливим елементом для відомої нам форми життя. Але як він потрапив на молоду Землю ― це таємниця. Тепер астрономи простежили подорож фосфору від ділянок формування зір до комет, поєднавши дані спостережень від ALMA та результати, отримані за допомогою зонда Європейського космічного агентства «Розетта» (Rosetta). Ці дослідження вперше показують, де утворюються молекули з вмістом фосфору, та як цей елемент, що, можливо, відіграв вирішальну роль у зародженні життя на нашій планеті, потрапляє в комети.

Докладніше:

«Габбл» знайшов дуже малі скупчення темної матерії

12 січня 2020

 

Астрономи вважають темну матерію не лише основною складовою маси Всесвіту, але й тим «остовом», довкола якого формуються галактики. Але щоб знайти докази існування цієї загадкової, невидимої маси, науковці змушені вдаватися до непрямих методів, схожих на ті, що використовують для вивчення чорних дір. По суті, вони визначають, як наявність темної матерії впливає на галактики та зорі в їх околицях.

 

Досі астрономам вдалося знайти докази наявності темної матерії навколо середніх і великих галактик. Використавши спостережні дані Космічного телескопа імені Габбла та застосувавши нову техніку спостереження, група астрономів з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Лабораторії реактивного руху NASA виявила, що темна матерія може утворювати набагато менші скупчення, ніж вважали раніше. Ці висновки були представлені на 235-му з’їзді Американського астрономічного товариства.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Зонн Влодзимеж (14.XI.1905 — 28.II.1975)

 

Польський астроном Влодзимеж Зонн народився 14 листопада 1905 р. у Вільно (нині Вільнюс, Литва). Закінчивши (1931) Вільнюський університет, працював до 1938 р. в обсерваторії цього університету. У 1938—1939 рр. — в обсерваторії Варшавського університету на горі Піп Іван (Карпати). 1945 р. знову став до роботи у Варшавському університеті (викладав астрономію, з 1953 р. завідував кафедрою астрономії, з 1962 р. — професор). З 1950 р. — директор астрономічної обсерваторії Варшавського університету.

 

Галузь наукових інтересів Влодзимежа Зонна — астрофотометрія, зоряна астрономія. Виконав дослідження з фотографічної фотометрії змінних зір, головно цефеїд, а також затемнюваних зір. На підставі підрахунку галактик з каталогу Е.Б. Гольмберга оцінив частку подвійних і кратних галактик в Метагалактиці. Досліджував рухи в сферичних скупчення галактик і показав нестабільність деяких з цих систем.

 

У 1962—1972 рр. голова Астрономічного комітету Польської академії наук. У 1952—1955 рр. і 1963—1973 рр. — президент Польського астрономічного товариства.

 

Влодзимеж Зонн помер 28 лютого 1975 р. у Варшаві.

 

Докладніше про Влодзимежа Зонна

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1