Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Братійчук Мотря Василівна (08.IX.1927 — 4.IV.2001)

 Bratiichuk

 

Кандидат фізико-математичних наук, професор Мотря Василівна Братійчук народилась 8 вересня 1927 р. у с. Верба (нині Дубенський район Рівненської області). Здобувши (1952) вищу освіту на фізичному факультеті Київського державного університету імені Т.Г Шевченка, рік працювала вчителем у середній школі № 97 м. Києва, навчалася в аспірантурі. У 1956 р. стала до роботи (асистент, старший викладач, доцента) на фізико-математичному факультеті Ужгородського університету. Заснувала (1969) лабораторію космічних досліджень при цьому університеті.

 

Галузь наукових інтересів М.В. Братійчук — спостереження штучних супутників Землі. У 1957 р. очолила Станцію оптичних спостережень за штучними супутниками Землі Ужгородського університету. Ця станція, а також лабораторія космічних досліджень, виконали великий обсяг робіт з розпізнавання штучних супутників Землі, запровадили сучасні методи розв’язання важливих прикладних і фундаментальних завдань астрономії, геофізики, геодинаміки, геодезії, фізики атмосфери.

 

На честь науковця названо астероїд 3372 Братійчук.

 

Мотря Василівна Братійчук померла 4 квітня 2001 р. в Ужгороді (за заповітом її поховано на кладовищі у с. Верба поряд з могилою матері).

 

Докладніше про Мотрю Братійчук:

В. П. Єпішев. Шлях у вічність: до 80-річчя з дня народження фундатора лабораторії космічних досліджень Ужгородського національного університету професора Мотрі Братійчук

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1