Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Чорний Сергій Данилович (24.I.1874 — 11.II.1956)

 

Chornyi 

Професор Сергій Данилович Чорний народився 24 січня 1874 р. у с. Лебедин (нині Бориспільський район Київської області). Здобувши (1897) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, став до роботи викладача математики (духовна семінарія у м. Вологда, Кадетський корпус та друга Київська гімназія). Упродовж 1906—1908 рр. — викладач теоретичної астрономії в Київському університеті. Протягом 1908—1917 років — професор астрономії та директор обсерваторії Варшавського університету (з 1915 р. університет був у евакуації в м. Ростов-на-Дону). У 1917—1923 рр.— професор Донського університету в Ростові-на-Дону. У 1923—1939 р. — професор астрономії Київського університету та директор Київської астрономічної обсерваторії. Далі до кінця життя мешкав у м. Курськ (Росія) і працював у місцевому педагогічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів С.Д. Чорного — теоретична астрономія, небесна механіка. Розробив оригінальні методи визначення орбіт комет і планет. Виконував спостереження великих планет, комет і астероїдів. Розробляв теорію визначення параболічних орбіт і теорію вільної нутації Землі. Вивчав рух перигелію орбіти Меркурія, стійкість систем затемнень змінних зір типу β Ліри.

 

Заснував (1927) разом з І.І. Ільїнським та М.О. Рудським Українське товариство світознавства, яке діяло на ниві астрономічного просвітництва до 1935 р. Автор першого (1930) підручника для вищих навчальних закладів з астрономії («Курс описової астрономії») українською мовою.

 

Сергій Данилович Чорний помер 11 лютого 1956 р. у м. Курськ (Росія).

 

Докладніше про Сергія Чорного

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1