Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Чорний Сергій Данилович (24.I.1874 — 11.II.1956)

 

Chornyi 

Професор Сергій Данилович Чорний народився 24 січня 1874 р. у с. Лебедин (нині Бориспільський район Київської області). Здобувши (1897) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, став до роботи викладача математики (духовна семінарія у м. Вологда, Кадетський корпус та друга Київська гімназія). Упродовж 1906—1908 рр. — викладач теоретичної астрономії в Київському університеті. Протягом 1908—1917 років — професор астрономії та директор обсерваторії Варшавського університету (з 1915 р. університет був у евакуації в м. Ростов-на-Дону). У 1917—1923 рр.— професор Донського університету в Ростові-на-Дону. У 1923—1939 р. — професор астрономії Київського університету та директор Київської астрономічної обсерваторії. Далі до кінця життя мешкав у м. Курськ (Росія) і працював у місцевому педагогічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів С.Д. Чорного — теоретична астрономія, небесна механіка. Розробив оригінальні методи визначення орбіт комет і планет. Виконував спостереження великих планет, комет і астероїдів. Розробляв теорію визначення параболічних орбіт і теорію вільної нутації Землі. Вивчав рух перигелію орбіти Меркурія, стійкість систем затемнень змінних зір типу β Ліри.

 

Заснував (1927) разом з І.І. Ільїнським та М.О. Рудським Українське товариство світознавства, яке діяло на ниві астрономічного просвітництва до 1935 р. Автор першого (1930) підручника для вищих навчальних закладів з астрономії («Курс описової астрономії») українською мовою.

 

Сергій Данилович Чорний помер 11 лютого 1956 р. у м. Курськ (Росія).

 

Докладніше про Сергія Чорного

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1