Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Дрогобич (Котермак) Юрій Михайлович (1450 — 04.02.1494)

 

Drohobych

 

Доктор філософії та медицини, професор Юрій Михайлович Котермак народився 1450 р. (точна дата невідома) у Дрогобичі (нині Львівська область). Здобувши (1470) вищу освіту в Краківському університеті, продовжив навчання в Болонському університеті, де й став до роботи (упродовж 1481—1482 рр. — ректор цього університету). Протягом 1487—1494 років — професор Краківського університету.

 

Галузь наукових інтересів Ю.М. Котермака в астрономії — передбачення земних подій на основі взаємного розташування небесних світил. З цією метою складав щорічні прогностики й календарі, де наводив дані про видимий рух планет, взаємне розміщення планет і Сонця. Обчислював дні зміни фаз Місяця, спостерігав затемнення Сонця (20.07.1478) та Місяця (04.07.1479).

 

Автор книжок астрономічного змісту. Зокрема, «Прогностична оцінка 1483 року» та «Про способи оцінки наслідків затемнень» (1490).

 

Юрій Михайлович Котермак помер 4 лютого 1492 р. у Кракові (Польща).

 

Докладніше про Юрія Дрогобича:

Ісаєвич Я. Д. Юрій Дрогобич та його наукові праці

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1