Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Конопльова Валентина Петрівна (01.II.1919 — 01.VI.2001)

 

Konoplova 

Кандидат фізико-математичних наук Валентина Петрівна Конопльова народилася 1 лютого 1919 р. у с. Танаково В’ятської губернії в Росії. Здобувши (1942) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського державного університету (тоді м. Свердловськ; нині м. Єкатеринбург), стала до роботи в Астрономічній обсерваторії Київського університету, що на той час перебувала в евакуації у Свердловську. З 1959 р. працювала в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (учений секретар, завідувач неструктурного астрофізичного відділу, заступник директора з наукової роботи, старший науковий співробітник відділу експериментальної астрофізики).

 

Галузь наукових інтересів В.П. Конопльової — комети. Визнаний авторитет у світовій кометній спільноті. Організувала в ГАО групу дослідників комет. Першою звернула увагу на те, що в афелії орбіти короткоперіодичних комет групуються в зонах орбіт планет-гігантів, тобто утворюють кометні сім’ї великих планет. Уклала (разом з Ю.Г. Бабенком) каталог мінімальних міжорбітальних відстаней комет.

 

Очолювала роботу з введення в дію у ГАО телескопа АЗТ-2 і керувала організацію астрофізичних спостережень на ньому. Один з ініціаторів створення в ГАО обчислювального центру.

 

Автор (разом з Г.К. Назарчук та Л.М. Шульманом) монографії «Поверхностная фотометрия комет» (1977).

 

На честь науковця названо астероїд 3965 Konopleva.

 

Валентина Петрівна Конопльова померла 1 червня 2001 р.

 

Докладніше про Валентину Конопльову:

Л. М. Шульман. Пам’яті Валентини Петрівни Конопльової (1919—2001)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1