Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Конопльова Валентина Петрівна (01.II.1919 — 01.VI.2001)

 

Konoplova 

Кандидат фізико-математичних наук Валентина Петрівна Конопльова народилася 1 лютого 1919 р. у с. Танаково В’ятської губернії в Росії. Здобувши (1942) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського державного університету (тоді м. Свердловськ; нині м. Єкатеринбург), стала до роботи в Астрономічній обсерваторії Київського університету, що на той час перебувала в евакуації у Свердловську. З 1959 р. працювала в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (учений секретар, завідувач неструктурного астрофізичного відділу, заступник директора з наукової роботи, старший науковий співробітник відділу експериментальної астрофізики).

 

Галузь наукових інтересів В.П. Конопльової — комети. Визнаний авторитет у світовій кометній спільноті. Організувала в ГАО групу дослідників комет. Першою звернула увагу на те, що в афелії орбіти короткоперіодичних комет групуються в зонах орбіт планет-гігантів, тобто утворюють кометні сім’ї великих планет. Уклала (разом з Ю.Г. Бабенком) каталог мінімальних міжорбітальних відстаней комет.

 

Очолювала роботу з введення в дію у ГАО телескопа АЗТ-2 і керувала організацію астрофізичних спостережень на ньому. Один з ініціаторів створення в ГАО обчислювального центру.

 

Автор (разом з Г.К. Назарчук та Л.М. Шульманом) монографії «Поверхностная фотометрия комет» (1977).

 

На честь науковця названо астероїд 3965 Konopleva.

 

Валентина Петрівна Конопльова померла 1 червня 2001 р.

 

Докладніше про Валентину Конопльову:

Л. М. Шульман. Пам’яті Валентини Петрівни Конопльової (1919—2001)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1