Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Король Олексій Костянтинович (4.ІІІ.1913 — 1977)

 

Korol 

Доктор фізико-математичних наук Олексій Костянтинович Король народився 4 березня 1913 р. у Києві. Здобувши (1936) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, навчався в аспірантурі при університетській Астрономічній обсерваторії. Учасник бойових дій (1941—1944 рр.) Другої світової війни. З 1945 р. працював у Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР.

 

Галузь наукових інтересів О.К. Короля — небесна механіка, астрометрія. Разом з групою співробітників установив, відрегулював і дослідив (1950—1952) один з перших інструментів обсерваторії — вертикальний круг конструкції Ваншаффа. Перший результат наукової роботи, виконаної за даними спостережень на цьому телескопі, — каталог схилень 588 слабких зір.

 

Керував (1954—1965) великою колективною роботою з визначення в єдиній системі абсолютних схилень яскравих і слабких фундаментальних зір. Її результати опублікував у низці статей та в монографії «Склонения ярких и слабых фундаментальных звезд в единой системе» (1969).

 

За завданням Астроради АН СРСР організував (1957) станцію для оптичних спостережень штучних супутників Землі в Голосієві.

 

Активно популяризував астрономічні знання: охоче листувався з аматорами астрономії, писав популярні статті, виступав з лекціями перед киянами та мешканцями багатьох інших куточків України.

 

Олексій Костянтинович Король помер 10 березня 1977 р. у Києві.

 

Докладніше про Олексія Короля:

О. О. Король. Король Олексій Костянтинович Король (до 75-річчя з дня народження)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1