Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Король Олексій Костянтинович (4.ІІІ.1913 — 1977)

 

Korol 

Доктор фізико-математичних наук Олексій Костянтинович Король народився 4 березня 1913 р. у Києві. Здобувши (1936) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Київського університету, навчався в аспірантурі при університетській Астрономічній обсерваторії. Учасник бойових дій (1941—1944 рр.) Другої світової війни. З 1945 р. працював у Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР.

 

Галузь наукових інтересів О.К. Короля — небесна механіка, астрометрія. Разом з групою співробітників установив, відрегулював і дослідив (1950—1952) один з перших інструментів обсерваторії — вертикальний круг конструкції Ваншаффа. Перший результат наукової роботи, виконаної за даними спостережень на цьому телескопі, — каталог схилень 588 слабких зір.

 

Керував (1954—1965) великою колективною роботою з визначення в єдиній системі абсолютних схилень яскравих і слабких фундаментальних зір. Її результати опублікував у низці статей та в монографії «Склонения ярких и слабых фундаментальных звезд в единой системе» (1969).

 

За завданням Астроради АН СРСР організував (1957) станцію для оптичних спостережень штучних супутників Землі в Голосієві.

 

Активно популяризував астрономічні знання: охоче листувався з аматорами астрономії, писав популярні статті, виступав з лекціями перед киянами та мешканцями багатьох інших куточків України.

 

Олексій Костянтинович Король помер 10 березня 1977 р. у Києві.

 

Докладніше про Олексія Короля:

О. О. Король. Король Олексій Костянтинович Король (до 75-річчя з дня народження)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1