Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кислюк Віталій Степанович (20.І.1940 — 3.V.2014)

 

Kysliuk 

Доктор фізико-математичних наук, професор Віталій Степанович Кислюк народився 20 січня 1940 р. у с. Невірків Корецького району Рівненської області. Здобувши (1962) вищу освіту на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту (нині Національний університет «Львівська політехніка») за спеціальністю «астрономо-геодезія», став до роботи в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (упродовж 1965—1968 рр. навчався в аспірантурі ГАО, з 1973 р. й до 1977 р. обіймав посаду вченого секретаря, з 1977 до 1984 рр. — заступник директора з наукової роботи, протягом 1984—2002 рр. — завідувач відділу астрометрії, у 2003—2014 роках — головний науковий співробітник відділу астрометрії).

 

Галузь наукових інтересів В.С. Кислюка — селенодезія, динаміка Місяця, астрометрія. Запропонував метод порівняльного аналізу опорних мереж точок місячної поверхні. Виконав цикл досліджень зі створення узагальненої системи геометричних та динамічних характеристик Місяця, на основі яких були вивчені особливості гравітаційного поля та геометричної фігури Місяця, побудовані математичні моделі топографії та фігур Місяця й Марса. Під його керівництвом успішно завершено(1999) запропоновану в ГАО 1977 р. кооперативну програму «Фотографічний огляд неба», результатом виконання якої стало створення астрометричного каталогу положень і власних рухів понад 2 млн зір північного неба.

 

Брав участь у виконанні програми калібровки каталогу HIPPARCOS, складеного в результаті космічної місії Європейського космічного агентства (ЄКА). «Київський» розв’язок, отриманий науковцем разом з колегами, був використаний для виведення остаточної системи каталогу HIPPARCOS (у 1977 р. цю роботу відзначено сертифікатом ЄКА).

 

Був активним популяризатором астрономічних знань. Автор науково-популярних книжок «Місяць з усіх боків» (1993) і «Місяць на небі…» (2009) та співавтор — «Київське вікно у Всесвіт» (2006), «Місячна одісея» (2007). Очолював журі першої (2011) Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії.

 

Лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки (1983) та премії ім. М.П. Барабашова НАН України (1997).

 

Віталій Степанович Кислюк помер 3 травня 2014 р. у Києві.

 

Докладніше про Віталія Кислюка:

Я.С. Яцків. Віталій Степанович Кислюк (20.01.1940 — 03.05.2014)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1