Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Два сонячні зонди та один великий телескоп змінять наші уявлення про Сонце

11 лютого 2020

Для геліофізиків завжди сонячно, але особливо в ці дні (йдеться про початок 2020-го року, коли став до ладу новий наземний сонячний телескоп і стартувала нова космічна місія з вивчення Сонця — Ред).

 

 

Космічний зонд Solar Orbiter («Штучний супутник Сонця»), створений у співпраці між Європейським космічним агентством та NASA, стартував 10 лютого 2020 року, менше ніж за два тижні після першого оприлюднення зображень Сонця, отриманих за допомогою нового великого сонячного телескопа. На цих зображеннях поверхню нашої зорі видно так докладно, як її ще ніколи людство не бачило. У день оприлюднення знімків Сонця, 29 січня, космічний апарат NASA Parker Solar Probe («Сонячний зонд Паркер») пройшов повз Сонце на найближчій досі відстані. Мінімальної відстані до світила він досягне в грудні 2024 року.

Докладніше:

ALMA зафіксувала красивий наслідок сутички двох зір

05 лютого 2020

Астрономи, які виконували спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) — в її експлуатації на умовах партнерства бере участь Європейська південна обсерваторія (European Southern ObservatoryESO), помітили газову хмару, появу якої спричинила взаємодія двох зір. Одна збільшилась в розмірах настільки, що стала поглинати іншу. Натомість ця зоря почала рухатися по спіралі назустріч своєму компаньйону, зриваючи його зовнішні шари.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кислюк Віталій Степанович (20.І.1940 — 3.V.2014)

 

Kysliuk 

Доктор фізико-математичних наук, професор Віталій Степанович Кислюк народився 20 січня 1940 р. у с. Невірків Корецького району Рівненської області. Здобувши (1962) вищу освіту на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту (нині Національний університет «Львівська політехніка») за спеціальністю «астрономо-геодезія», став до роботи в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (упродовж 1965—1968 рр. навчався в аспірантурі ГАО, з 1973 р. й до 1977 р. обіймав посаду вченого секретаря, з 1977 до 1984 рр. — заступник директора з наукової роботи, протягом 1984—2002 рр. — завідувач відділу астрометрії, у 2003—2014 роках — головний науковий співробітник відділу астрометрії).

 

Галузь наукових інтересів В.С. Кислюка — селенодезія, динаміка Місяця, астрометрія. Запропонував метод порівняльного аналізу опорних мереж точок місячної поверхні. Виконав цикл досліджень зі створення узагальненої системи геометричних та динамічних характеристик Місяця, на основі яких були вивчені особливості гравітаційного поля та геометричної фігури Місяця, побудовані математичні моделі топографії та фігур Місяця й Марса. Під його керівництвом успішно завершено(1999) запропоновану в ГАО 1977 р. кооперативну програму «Фотографічний огляд неба», результатом виконання якої стало створення астрометричного каталогу положень і власних рухів понад 2 млн зір північного неба.

 

Брав участь у виконанні програми калібровки каталогу HIPPARCOS, складеного в результаті космічної місії Європейського космічного агентства (ЄКА). «Київський» розв’язок, отриманий науковцем разом з колегами, був використаний для виведення остаточної системи каталогу HIPPARCOS (у 1977 р. цю роботу відзначено сертифікатом ЄКА).

 

Був активним популяризатором астрономічних знань. Автор науково-популярних книжок «Місяць з усіх боків» (1993) і «Місяць на небі…» (2009) та співавтор — «Київське вікно у Всесвіт» (2006), «Місячна одісея» (2007). Очолював журі першої (2011) Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії.

 

Лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки (1983) та премії ім. М.П. Барабашова НАН України (1997).

 

Віталій Степанович Кислюк помер 3 травня 2014 р. у Києві.

 

Докладніше про Віталія Кислюка:

Я.С. Яцків. Віталій Степанович Кислюк (20.01.1940 — 03.05.2014)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1