Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Путілін Іван Іванович (15.XI.1883 — 9.III.1954)

 

 

Кандидат фізико-математичних наук, доцент Іван Іванович Путілін народився 15 листопада 1883 р. у Феодосії. Астрономією цікавився (спостерігав комету Галлея у 1910 р., метеори) з часу навчання в гімназії. Вищу освіту здобув (1916) на фізико-математичному факультеті Московського університету. Протягом 1917—1924 рр. служив у лавах Червоної Армії. У 1924—1926 роках працював у бібліотеці Московського університету. У 1927—1933 рр. — науковий співробітник Астрономо-геодезичного інституту. З 1934 р. мешкав у Києві (до кінця життя — доцент Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка і старший науковий співробітник (1934—1946) Астрономічній обсерваторії цього університету).

 

Галузь наукових інтересів І.І. Путіліна — небесна механіка, астероїди. Вивчав рух, фізичну природу, походження і зв’язок астероїдів з іншими тілами Сонячної системи. Виконував спостереження інших небесних тіл і явищ (склав каталог червоних змінних зір, спостерігав сонячну корону під час затемнень Сонця).

 

Автор монографії «Малые планеты» (1953). У ній висвітлив увесь комплекс питань, які були на той час пов’язані з астероїдами.

 

Активно популяризував астрономічні знання. Був засновником (1939) і першим головою Київського відділення астрономо-геодезичного товариства.

 

Іван Іванович Путілін помер 9 березня 1954 р. у Києві.

 

Докладніше про Івана Путіліна:

В. П.Конопльова. Видатний дослідник малих планет (до 100-річчя з дня народження)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1