Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Класи світності зір — поділ зір, зважаючи на їхні світності, на групи. К. с. з. сформовано з огляду на ширину спектральних ліній, яка залежить від тиску в атмосфері зорі.

 

Зорі одного спектрального класу, але різного розміру, мають дуже відмінні світності (що більша зоря, то більша її світність). Але зорі з високою світністю мають низьку густину й тиск в атмосфері, тому в їхніх спектрах видно вузькі лінії поглинання. Натомість у зір меншої світності густина і тиск в атмосфері більші, отже, і лінії в спектрі широкі. К. с. з. вказують римською цифрою після спектрального класу зорі. Наприклад, запис G2 V означає, що це зоря спектрального класу G (підклас 2), яка має клас світності V (належить до зір-карликів головної послідовності). До таких зір належить і наше Сонце.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1