Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Європейської південної обсерваторії бачить ознаки формування планети

20 травня 2020

Спостереження, виконані за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope the European Southern Observatory, VLT ESO), дали змогу отримати чіткі ознаки народження планетної системи. Навколо молодої зорі АБ Візничого (AB Aurigae) міститься щільний газопиловий диск в якому астрономи помітили спіралеподібну структуру із «завитком», що позначає місце, де може формуватися планета. Спостережувана особливість може бути першим прямим свідченням появи нової планети.

Докладніше:

Виявлено найближчу до Землі чорну діру

06 травня 2020

 

Група астрономів з Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших інститутів виявила чорну діру, що лежить всього за 1000 світлових років від Землі. Це найближча до Сонячної системи чорна діра з усіх виявлених досі. Вона є компонентом потрійної зоряної системи, інші компоненти якої видно неозброєним оком. Науковці знайшла докази існування невидимого об’єкта, відстеживши рух двох його зір-супутників за допомогою 2,2-метрового телескопа MPG/ESO в обсерваторії Ла-Сілья в Чилі. Вони кажуть, що ця система може бути лише «вершиною айсберга», бо в майбутньому вдасться знайти ще багато таких чорних дір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Класи світності зір — поділ зір, зважаючи на їхні світності, на групи. К. с. з. сформовано з огляду на ширину спектральних ліній, яка залежить від тиску в атмосфері зорі.

 

Зорі одного спектрального класу, але різного розміру, мають дуже відмінні світності (що більша зоря, то більша її світність). Але зорі з високою світністю мають низьку густину й тиск в атмосфері, тому в їхніх спектрах видно вузькі лінії поглинання. Натомість у зір меншої світності густина і тиск в атмосфері більші, отже, і лінії в спектрі широкі. К. с. з. вказують римською цифрою після спектрального класу зорі. Наприклад, запис G2 V означає, що це зоря спектрального класу G (підклас 2), яка має клас світності V (належить до зір-карликів головної послідовності). До таких зір належить і наше Сонце.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1