Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Комета Леонарда — подарунок природи напередодні Нового року

06 грудня 2021

12 грудня 2021 року повз Землю на відстані майже 35 мільйонів кілометрів пройде комета Леонарда. Її, можливо, буде видно неозброєним оком, тобто без допомоги будь-яких оптичних приладів. Ця комета — гарний подарунок природи всім тим, хто цікавиться зоряним небом.

Докладніше:

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 08 01 17mАстрономи виявили в космічному просторі подвійний «прискорювач частинок», який ніколи не спостерігали раніше. Поєднавши дані, отримані з допомогою кращих в світі рентгенівських, оптичних і радіотелескопів, дослідники з’ясували, що відбувається, коли матерія, вивержена надмасивною чорною дірою, проходить крізь ділянку простору, де відбувається зіткнення двох величезних скупчень галактик.

 

Міжнародна група астрономів використала дані спостережень рентгенівської космічної обсерваторії «Чандра» (Chandra), радіотелескопів Giant Metrewave Radio Telescope (міститься в Індії) і Karl G. Jansky Very Large Array (США), а також наземних оптичних телескопів — телескопа Ісаака Ньютона на острові Ла-Пальма, «Субару» (Subaru) і обсерваторії Кека на Мауна Кеа (Гаваї). Ці спостереження стосувалися скупчень галактик Abell 3411 і Abell 3412, що лежать на відстані майже два мільярди світлових років від Землі.Маса кожного скупчення становить близько одного квадрильйона (мільйона мільярдів) мас Сонця.

 

news 08 01 17v

 

Композитний вигляд зіткнення скупчень галактик Abell 3411 і Abell 3412. Фото з сайту http://chandra.harvard.edu.

 

Процес виникнення величезного космічного прискорювача елементарних частинок науковці на чолі з Рейнаутом ван Віреном (Reinout van Weeren) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, CfA, США) пояснюють так. Надмасивна чорна діра, яка обертається в центрі однієї з галактик, утворює потужне магнітне поле у вигляді вузької лійки. Іонізований газ, який потрапляє до цієї лійки, набуває сильного прискорення і рухається від чорної діри в формі джета (струменя). Друге, ще більш сильне, прискорення ця матерія отримує під дією гігантських ударних хвиль, що виникли при зіткненні скупчень галактик.

 

«Це майже як запуск ракети на орбіту Землі, а далі політ за межі Сонячної системи з допомогою другого ракетного прискорення» — зауважив співавтор дослідження Філіпе Андраде-Сантос (Felipe Andrade-Santos) з CfA. «Завдяки подвійній інжекції енергії ці частинки — одні з найенергійніших, що спостерігаються у Всесвіті».

 

Відкриття вирішує давню таємницю, пов’язану з скупченнями галактик Abell 3411 і Abell 3412, — причину появи красивих завитків радіовипромінювання, що простягаються на мільйони світлових років. Дослідники дійшли висновку, що їх формують двічі прискорені частинки в міру того, як ударні хвилі поширюються протягом сотень мільйонів років від зони зіткнення цих скупчень галактик.

 

Результати нового дослідження представлені 5 січня поточного року на 229-му з’їзді Американського астрономічного товариства, а також оприлюднені в журналі Nature Astronomy.

 

За інф. з сайтів www.sciencedaily.com і www.universetoday.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1