Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Комета Леонарда — подарунок природи напередодні Нового року

06 грудня 2021

12 грудня 2021 року повз Землю на відстані майже 35 мільйонів кілометрів пройде комета Леонарда. Її, можливо, буде видно неозброєним оком, тобто без допомоги будь-яких оптичних приладів. Ця комета — гарний подарунок природи всім тим, хто цікавиться зоряним небом.

Докладніше:

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 17 02 17mКосмічний апарат NASA Dawn («Світанок») недавно виявив на поверхні Церери ділянки, багаті органічними матеріалами. Науковці, які досліджували геологію цих ділянок, дійшли висновку, що органіка, найімовірніше, має місцеве походження, тобто утворена на цій карликовій планеті. Дані, отримані космічним зондом, дозволяють припустити — джерело органічних матеріалів міститься у внутрішній частині Церери. Результати науковців оприлюднив 17 лютого 2017 р. журнал Science.

 

«Відкриття локально високої концентрації органіки інтригує й матиме значні наслідки для астробіології», — зауважив доктор Симоне Марчі (Simone Marchi), старший науковий співробітник Південно-західного науково-дослідного інституту (Southwest Research Institute) і один з авторів статті в Science. «Церера має мінерали з вмістом аміаку, водяний лід, карбонати, солі, а тепер ще й органічні матеріали. Нове відкриття Dawn показує, що Церера містить основні інгредієнти для життя».

 

Церера, як вважають, виникла близько 4,5 млрд років тому, на початку формування Сонячної системи. Вивчення її органіки може допомогти пояснити походження, еволюцію і розподіл органічних порід по всій Сонячній системі. Спектрометричні дані Dawn у видимому й інфрачервоному світлі показують дуже високу концентрацію органічної речовини довкола 50-кілометрового в поперечнику кратера Ernutet у північній півкулі Церери. Розподіл і характеристики органіки, здається, вказують на те, що вона не пов’язана з якимось одним кратером. Найбільша її концентрація у вигляді окремих плям є у південно-західній частині дна й валу Ernutet, а також в старих, дуже зруйнованих кратерах. Інші, багаті органікою райони, лежать на північному заході.

 

news 17 02 17v

 

На світлині показано ділянки, багаті органічними матеріалами, на поверхні карликової планети Церера. Їх виявили з допомогою космічного апарату Dawn («Світанок») навколо кратера Ernutet. Кольором показано концентрацію органічних речовин (ці місця позначено літерами від а до f) —теплі барви вказують на вищі концентрації. Фото з сайту www.swri.org.

 

С. Марчі, на відміну від інших науковців, які вивчали розподіл і спектри органічних матеріалів, зосередив увагу на геологічних умовах. «Загалом регіон сильно вкритий кратерами і, як видається, дуже давній, однак, вали кратера Ernutet, здається, відносно свіжі», — зауважив Марчі. «Багаті органікою ділянки містять карбонати і породи з вмістом аміаку, які є явно ендогенним матеріалом Церери, тобто малоймовірно, що органіка з’явилася внаслідок зіткнення з іншим космічним тілом».

 

Результати вивчення Церери вказують на широко поширену гідротермальну активність, а також зміни, пов’язані з рухом рідини, тому багаті органікою ділянки можуть бути результатом внутрішніх процесів. Науковці, які працюють з космічним апаратом Dawn, продовжують вивчати карликову планету, щоб виявити прийнятний спосіб для транспортування такого матеріалу з її надр на поверхню.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1