Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено далеку галактику схожу на Молочний Шлях

12 серпня 2020

Астрономи, які працюють з Великою міліметровою/субміліметровою антеною Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), виявили надзвичайно далеку і, отже, дуже молоду галактику, що дивно схожа на Молочний Шлях. Галактика так далеко, що її світло йшло до нас понад 12 мільярдів років. Тобто ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 1,4 млрд років. Форма галактики упорядкована — це неочікувано і суперечить уявленням про те, що всі галактики в ранньому Всесвіті були турбулентними і нестабільними. Несподіване відкриття кидає виклик нашому розумінню того, як утворюються галактики, даючи нові уявлення про минуле Всесвіту.

Докладніше:

Уперше визначено глобальне магнітне поле сонячної корони

09 серпня 2020

Міжнародна група геліофізиків, серед яких науковці з Нортумбрійського університету в Ньюкасл-апон-Тайні (Велика Британія), дослідники з Пекінського університету в Китаї та Національного центру атмосферних досліджень (National Center for Atmospheric Research, NCAR) США, нещодавно вперше виміряла глобальне магнітне поле зовнішнього шару атмосфери Сонця — корони. Результати дослідження оприлюднив журнал Science.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 17 02 17mКосмічний апарат NASA Dawn («Світанок») недавно виявив на поверхні Церери ділянки, багаті органічними матеріалами. Науковці, які досліджували геологію цих ділянок, дійшли висновку, що органіка, найімовірніше, має місцеве походження, тобто утворена на цій карликовій планеті. Дані, отримані космічним зондом, дозволяють припустити — джерело органічних матеріалів міститься у внутрішній частині Церери. Результати науковців оприлюднив 17 лютого 2017 р. журнал Science.

 

«Відкриття локально високої концентрації органіки інтригує й матиме значні наслідки для астробіології», — зауважив доктор Симоне Марчі (Simone Marchi), старший науковий співробітник Південно-західного науково-дослідного інституту (Southwest Research Institute) і один з авторів статті в Science. «Церера має мінерали з вмістом аміаку, водяний лід, карбонати, солі, а тепер ще й органічні матеріали. Нове відкриття Dawn показує, що Церера містить основні інгредієнти для життя».

 

Церера, як вважають, виникла близько 4,5 млрд років тому, на початку формування Сонячної системи. Вивчення її органіки може допомогти пояснити походження, еволюцію і розподіл органічних порід по всій Сонячній системі. Спектрометричні дані Dawn у видимому й інфрачервоному світлі показують дуже високу концентрацію органічної речовини довкола 50-кілометрового в поперечнику кратера Ernutet у північній півкулі Церери. Розподіл і характеристики органіки, здається, вказують на те, що вона не пов’язана з якимось одним кратером. Найбільша її концентрація у вигляді окремих плям є у південно-західній частині дна й валу Ernutet, а також в старих, дуже зруйнованих кратерах. Інші, багаті органікою райони, лежать на північному заході.

 

news 17 02 17v

 

На світлині показано ділянки, багаті органічними матеріалами, на поверхні карликової планети Церера. Їх виявили з допомогою космічного апарату Dawn («Світанок») навколо кратера Ernutet. Кольором показано концентрацію органічних речовин (ці місця позначено літерами від а до f) —теплі барви вказують на вищі концентрації. Фото з сайту www.swri.org.

 

С. Марчі, на відміну від інших науковців, які вивчали розподіл і спектри органічних матеріалів, зосередив увагу на геологічних умовах. «Загалом регіон сильно вкритий кратерами і, як видається, дуже давній, однак, вали кратера Ernutet, здається, відносно свіжі», — зауважив Марчі. «Багаті органікою ділянки містять карбонати і породи з вмістом аміаку, які є явно ендогенним матеріалом Церери, тобто малоймовірно, що органіка з’явилася внаслідок зіткнення з іншим космічним тілом».

 

Результати вивчення Церери вказують на широко поширену гідротермальну активність, а також зміни, пов’язані з рухом рідини, тому багаті органікою ділянки можуть бути результатом внутрішніх процесів. Науковці, які працюють з космічним апаратом Dawn, продовжують вивчати карликову планету, щоб виявити прийнятний спосіб для транспортування такого матеріалу з її надр на поверхню.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1