Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Під час охолодження раннього Всесвіту в його гарячій плазмі утворилися бульбашки, спричинивши гравітаційні хвилі. Нове дослідження припускає, що ці космічні брижі можна виявити вже тепер.

 

news 25 04 22v

 

Фізики припускають, що в ранньому Всесвіті незабаром після Великого Вибуху трапився фазовий перехід. Тобто відбулася зміна форми та властивостей речовини, яка зазвичай супроводжується зміною температури. Як приклади такої зміни — перехід гарячої води в пару або плавлення металу. У ранньому Всесвіті, що швидко розширювався, ймовірно, відбувалося щось схоже, адже плазма, яка тоді заповнювала простір, охолоджувалася.

 

Однак фазовий перехід у ранньому Всесвіті був дивовижним, спричинивши появу гравітаційних хвиль, бриж у просторі-часі, які найчастіше виникають у процесі зіткнення (злиття — Ред.) між масивними тілами, такими як чорні діри та нейтронні зорі. Ба більше, за словами науковців з Гельсінкського університету (Фінляндія), гравітаційні хвилі, викликані фазовим переходом раннього Всесвіту, були такими потужними, що їх можна було б виявити за допомогою майбутньої американсько-європейської космічної місії «Лазерна інтерферометрична космічна антена»(Space Antenna (Laser Interferometer Space Antenna, LISA).

 

У новому дослідженні науковці виконали моделювання за допомогою методу, відомого як голографічний дуалізм, щоб з’ясувати, яким може бути сигнал від цих гравітаційних хвиль. Голографічний дуалізм (holographic duality) заснований на теорії струн і дає змогу вченим математично описувати поведінку частинок у гравітаційному та безгравітаційному середовищі.

 

Застосувавши цей метод, дослідники змогли проаналізувати ймовірні події, які відбулися після фазових переходів у ранньому Всесвіті. Створена ними модель враховувала температуру, при якій, ймовірно, відбувався перехід, а також швидкість розширення Всесвіту.

 

news 25 04 22m

Уявлення художника про майбутні космічні зонди місії LISA. Фото з сайту www.space.com.

 

Оскільки нікого не було поруч, щоб спостерігати за цими ранніми фазовими переходами у Всесвіті, коли вони відбувалися, процес все ще сильно оповитий таємницею. На думку науковців, коли гаряча плазма охолоджувалася, в ній почали утворюватися бульбашки в рамках так званого процесу нуклеації (nucleation process). Нуклеація є першим кроком у переході між фазами (наприклад, від води до пари чи від води до льоду), коли у вихідному середовищі утворюються бульбашки, що діють як центри процесу переходу.

 

Але ці бульбашки, як вважають дослідники, зіткнулися одні з одними у Всесвіті, що зазнавав трансформації, спричинивши появугравітаційних хвиль. І такі хвилі можна зареєструвати.

 

Однак, щоб розгадати цей таємничий процес, ще знадобиться деякий час. Згідно з очікуваннями, LISA — спільний проєкт Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) і NASA — почнеться не раніше 2037 року. LISA стане першою космічною місією для реєстрації гравітаційних хвиль.Вона зможе зафіксувати невеликі коливання простору-часу, що виникли внаслідок зіткнення чорних дір і спалахів наднових. Якщо місія знайде сигнали, описані в дослідженні фінських науковців, це буде першим доказом, який підтвердить гіпотези про фазові переходи раннього Всесвіту.

 

Результати дослідження оприлюднено у березневому числі Physical Review Letters.

 

За інф. з сайту www.space.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1