Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 01 09 17 m3 вересня 2017 р. виповнюється 80 років з дня трагічної загибелі Петра Кириловича Нечипоренка — колишнього співробітника Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Його життя на злеті наукових досягнень та планів обірвала підступна куля «Великого терору 1937—1938 рр.».

 

 

Nechyporenko P KНевідомим залишається місце поховання П. К. Нечипоренка, але відома остання родинна адреса, з якої він не зі своєї волі пішов у Вічність. Вшановуючи його пам’ять і, водночас, на спомин про інших невинно убієнних у жорнах політичних репресій, Астрономічна обсерваторія та Астрономічний музей долучилися до міжнародного проекту «Камені спотикання» — «Остання адреса».

 

У день розстрілу П. К. Нечипоренка на будинку, в якому він мешкав буде встановлено Пам’ятний знак проекту.

 

Церемонія відбудеться 3 вересня о 12 годині за адресою Київ, вул. Обсерваторна, 3.

 

Крім того, Астрономічний музей підготував невеличку експозицію зі збережених та віднайдених матеріалів про Петра Кириловича та його діяльність.

 

На церемонію запрошують всі небайдужих та тих, хто хоче більше дізнатися про конкретні долі жертв репресій 1937—1938 рр.

 

За інф. Прес-центру КНУ імені Тараса Шевченка

 

 

Докладніше про П. К. Нечипоренка читайте на сайті Астрономічного музею.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1