Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 27 05 17mУчора, 26 травня 2017 р., відбулася церемонія закладки першого каменя в основу купола і конструкції Надзвичайно великого телескопа (Extremely Large Telescope, ELT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). У церемонії, що пройшла в обсерваторії Паранал (входить до складу ESO — Ред.) на півночі Чилі, взяла участь президент Республіки Чилі Мішель Бачелет Херія (Michelle Bachelet Jeria).

 

Ця подія ознаменувала початок будівництва купола і основної конструкції телескопа — найбільшого в світі оптичного телескопа, який відкриє нову еру в астрономії. Також відбулося під’єднання обсерваторії в чилійську національну електричну мережу. Високі гості заклали в фундамент телескопа капсулу часу, підготовлену ESO. До неї помістили постер з фотографіями нинішніх співробітників ESO та копію книги з описом майбутніх наукових цілей телескопа.

 

news 27 05 17 1v

 

На світлинах показано уявлення художника про Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT) Європейської південної обсерваторії. Телескоп показано з променями лазерів для створення високо в атмосфері штучних зір. Фото з сайту www.eso.org.

 

Генеральний директор Європейської південної обсерваторії Тім де Зеу (Tim de Zeeuw) подякував президентові та уряду за постійну підтримку ESO в Чилі й захист неперевершеного неба країни: «ELT дозволить зробити відкриття, які ми просто не можемо собі уявити сьогодні, і це, безсумнівно, надихне багатьох людей у всьому світу думати про науку, технології та наше місце у Всесвіті. Це принесе велику користь для держав-членів ESO, Чилі й решті світу.»

 

Патрік Роше (Patrick Roche), президент Ради ESO, додає: «Це є важливою віхою в історії ESO, ELT буде найпотужнішим і найамбітнішим телескопом серед усіх інших. Ми досягли цієї цілі завдяки зусиллям багатьох людей в державах-членах ESO, в Чилі й в інших місцях протягом багатьох років. Я дякую їм всім, і я радий бачити багатьох з них сьогодні на святкуванні з цієї нагоди.»

 

news 27 05 17 2v

 

На світлині показано в порівнянні башту Надзвичайно великого телескоп з іншими великими наземними обсерваторіями, які нині перебувають в стадії будівництва. Фото з сайту www.eso.org.

 

Маючи головне дзеркало поперечником 39 метрів, Надзвичайно великий телескоп буде найбільшим телескопом в оптичному та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра. Його виготовлення підносить технологію телескопобудування на нову висоту. Він буде міститись у величезному обертовому куполі діаметром 85 метрів — це можна порівняти за площею футбольного поля.

 

Надзвичайно великий телескоп — останній з багатьох проектів ESO, які значно виграли від постійної підтримки з боку уряду Чилі протягом понад півстоліття. Ділянка для спорудження ELT подарована урядом Чилі. Окрім цього з боку уряду країни є постійна увага й сприяння задля збереження статусу Чилі як астрономічної столиці світу.

 

news 27 05 17 3v

 

На світлині вгорі показано панорамний вигляд вершини Сьєрра-Амазоне (Серро Armazones), 3046-метрового піку в пустелі Атакама на півночі Чилі, після того, як її вирівняли. Ця ділянка — місце розташування 39-метрового Надзвичайно великого телескопа, який буде найбільшим оптичним телескопом в світі. На нижньому фото — мапа регіону на півночі Чилі, зокрема вершин Паранал і Сьєрра-Амазоне ESO. Показано нові лінії підключення обсерваторій до чилійської національної електричної мережі. Фото з сайту www.eso.org.

 

ELT буде найбільшими «очима», завжди спрямованими до неба, що можуть змінити наше сприйняття Всесвіту. Він буде вирішувати широке коло наукових проблем, зокрема зондування землеподібних екзопланет щодо наявності ознак життя, вивчати природу темної енергії і темної матерії, спостерігати Всесвіт на ранніх стадіях розвитку, щоб дослідити наше походження. Він також підніме нові питання, які ми сьогодні не можемо уявити, а також сприятиме поліпшенню життя на Землі завдяки новим технологіям і технічним досягненням.

 

Перше світло Надзвичайно великий телескоп має побачити в 2024 році. Закладка першого каменя знаменує початок нової ери астрономії.

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1