Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 12 03 17mУ 18 і 19 століттях астрономи зробили деякі глибокі відкриття про астероїди і комети в межах Сонячної системи — від класифікації справжньої природи їх орбіт до виявлення величезної кількості невеликих об’єктів в головному поясі астероїдів. Такі відкриття на теперішній день складають більшу частину нашого багажу знань про ці загадкові небесні тіла.

 

Загальне уявлення про комети й астероїди стверджує, що тоді як у перших з них при змінах температури спостерігаються процеси розвитку ком і хвостів, стосовно астероїдів це правило не «працює». Одначе, недавнє відкриття міжнародної групи дослідників заставило вчених дещо змінити свої усталені міркування щодо цього правила. Після спостереження материнського астероїда в головному поясі, який буквально на очах спостерігачів розпався на пару фрагментів, вони відзначили, що обидва фрагмента виявилися «хвостатими».

 

Причина, з якої астероїди не ведуть себе як комети, значною мірою криється в специфіці їх локалізації у просторі. Розташовані переважно в головному поясі, ці тіла мають майже кругові орбіти і не відчувають при русі навколо Сонця суттєвих змін температури. В результаті, вони не утворюють хвости (або гало), що формуються в міру того, як летючі органічні сполуки (наприклад, азот, водень, діоксид вуглецю, метан тощо) сублімують і утворюють хмари газу.

 

З огляду на загальну астрономічну феноменологію, астероїдні пари є досить поширеним явищем. Вони утворюються, коли астероїд розламується на дві частини в результаті багатьох причин, серед яких можуть бути надмірна швидкість обертання, зіткнення з іншим тілом, дестабілізація подвійних систем (тобто астероїдів, що обертаються один навколо іншого). Зразу ж після цього розпаду обидва тіла будуть обертатися навколо Сонця, але вони втрачають гравітаційний зв’язок і поступово дрейфують одне від одного.

 

news 12 03 17 1v

 

Світлина активованого астероїда P/2013 P5, отримана з допомогою Космічного телескопа імені Габбла. На зображенні чітко видно пиловий хвіст. Фото з сайту NASA.

 

Однак, під час моніторингу астероїда P/2016 J1 міжнародна команда з Інституту астрофізики в Андалусії (IAA-CSIC) помітила деякі відмінності від стандартної картини. Очевидно, обидва фрагменти у парі стали «активованими», тобто сформували хвости. Фернандо Морено (Fernando Moreno), науковий співробітник IAA-CSIC, який очолює проект, сказав в інститутському прес-релізі: «Обидва фрагменти активуються, тобто, показують пилові структури, зазвичай типові для комет. Це уперше, коли ми спостерігаємо астероїдну пару з одночасною активністю... Цілком ймовірно, викид пилу спровокований сублімацією льоду, який опинився відкритим після фрагментації».

 

Незважаючи на те, що це не перший випадок, коли астероїд виявився цікавим винятком з правила і продемонстрував докази формування хмари сублімованого газу навколо нього, це перше спостереження такого процесу в астероїдній парі, а не в окремому об’єкті. Складається враження, що формування цього хвоста — своєрідна відповідь на розпад пари, який, як вважають, відбувся шість років тому, під час попереднього проходження астероїда.

 

У 2016 р. дослідницька група використала Великий телескоп Канарських островів (GTC) на острові Ла-Пальма і Канада-Франція-Гаваї телескоп (CFHT) на Мауна-Кеа, щоб підтвердити реальність факту формування астероїдної пари. Подальший аналіз показав, що астероїди були активовані у період між кінцем 2015 і початком 2016 року, коли вони перебували в найближчій точці своєї орбіти навколо Сонця (перигелії).

 

news 12 03 17 2v

 

Зображення астероїдної пари P/2016 J1 отримані 15 травня 2016 р. На них чітко виділяються центральна ділянка (астероїд) і дифузна пляма, що нагадує пиловий хвіст. Фото з сайту www.universetoday.com.

 

Цей аналіз також показав, що фрагментація астероїда і активізація діяльності не були пов’язані. Іншими словами, сублімація мала місце після розпаду і не є причиною його. Саме в цьому вчені вбачають унікальність цих об’єктів серед величезної кількості подібних.

 

Мало того, що вони є двома винятками з цього правила, яке регулює спів-життя комет і астероїдів (є тільки близько двадцяти відомих випадків астероїдів, що сформували власні хвости), термін їх розпаду також означає, що вони нині є наймолодшою астероїдною парою в Сонячній системі. Непогано для купи каменів!

 

За інф. з сайту www.universetoday.com підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1