Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 09 12 17mНайдокладнішу 3-D мапу положення галактик в Місцевому надскупченні галактик та їхніх рухів протягом останніх 13,5 мільярдів років створила міжнародна команда астрономів. Мапу підготовлено на підставі вимірювань відстаней до 18 000 галактик. Вона показує траєкторію майже 1400 галактик, що лежать на відстані до 100 млн світлових років від Молочного Шляху. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

 

«Вперше ми не лише візуалізуємо докладну структуру нашого Місцевого надскупчення галактик, але й бачимо, як ця структура розвивалася протягом історії еволюції Всесвіту», — зауважив співавтор дослідження Брент Таллі (Brent Tully) з Інституту астрономії Гавайського університету. За його словами: «Аналогія цього дослідження — вивчення сучасної географії Землі від початку руху тектонічних плит».

 

news 09 12 17 v

 

Астрономи визначили рух майже 1400 найближчих до нас галактик в Місцевому надскупченні галактик протягом 13,5 мільярдів років. Наша галактика Молочний Шлях показана жовтим кольором, а галактика Андромеди (M31), — червоним. Скупчення в Діві, велика кількість галактик з сукупною масою 600 трильйонів мас Сонця, — основний гравітаційний чинник — показано фіолетовим кольором. Фото з сайту http://astronomy.com.

 

Тривимірна мапа, що має як відео, так й інтерактивну, версії, показує — основний гравітаційний вплив на рух багатьох галактик Місцевого надскупчення галактик чинить їх скупчення в сузір’ї Діви (Virgo Cluster). Воно лежить на відстані 50 мільйонів світлових років у напрямку сузір’я Діви й містить близько 1500 галактик. Їхня сукупна маса в 600 трильйонів разів більша, ніж масса Сонця.

 

news 09 12 17 2v

 

Центральна частина скупчення галактик в сузір’ї Діви. Фото з сайту Astronomy Picture of the Day.

 

Протягом останніх 13 млрд років понад тисячу галактик потрапили під вплив гравітації скупчення в Діві, тобто вони назавжди перейшли на орбіти навколо його загального центру мас. Крім того, будь-яка галактика, яка нині лежить в межах 40 мільйонів світлових років від нього, зрештою буде також захоплена. На щастя, наша галактика Молочний Шлях лежить на відстані 10 мільйонів світлових років від цієї межі, але приблизно через 5 мільярдів років ми також об’єднаємось з галактикою Андромеди (M31).

 

Аналіз динамічної мапи дозволив науковцям виявити два основних потоки в нашому Місцевому надскупченні галактик (Local Supercluster). По-перше, всі галактики з «верхньої» півкулі мапи (де міститься і наш Молочний Шлях) рухаються відносно швидко вниз на великій відстані від малозаселеного галактиками регіону, відомого як «Місцева порожнина» (Local Void). По-друге, хоча майже всі галактики рухаються до скупчення в Діві, але багато їх з «верхньої» півкулі, схоже, також спрямовані до плоскої хмари галактик, яка існує навколо скупчення в Діві.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1