Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

news 09 12 17mНайдокладнішу 3-D мапу положення галактик в Місцевому надскупченні галактик та їхніх рухів протягом останніх 13,5 мільярдів років створила міжнародна команда астрономів. Мапу підготовлено на підставі вимірювань відстаней до 18 000 галактик. Вона показує траєкторію майже 1400 галактик, що лежать на відстані до 100 млн світлових років від Молочного Шляху. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

 

«Вперше ми не лише візуалізуємо докладну структуру нашого Місцевого надскупчення галактик, але й бачимо, як ця структура розвивалася протягом історії еволюції Всесвіту», — зауважив співавтор дослідження Брент Таллі (Brent Tully) з Інституту астрономії Гавайського університету. За його словами: «Аналогія цього дослідження — вивчення сучасної географії Землі від початку руху тектонічних плит».

 

news 09 12 17 v

 

Астрономи визначили рух майже 1400 найближчих до нас галактик в Місцевому надскупченні галактик протягом 13,5 мільярдів років. Наша галактика Молочний Шлях показана жовтим кольором, а галактика Андромеди (M31), — червоним. Скупчення в Діві, велика кількість галактик з сукупною масою 600 трильйонів мас Сонця, — основний гравітаційний чинник — показано фіолетовим кольором. Фото з сайту http://astronomy.com.

 

Тривимірна мапа, що має як відео, так й інтерактивну, версії, показує — основний гравітаційний вплив на рух багатьох галактик Місцевого надскупчення галактик чинить їх скупчення в сузір’ї Діви (Virgo Cluster). Воно лежить на відстані 50 мільйонів світлових років у напрямку сузір’я Діви й містить близько 1500 галактик. Їхня сукупна маса в 600 трильйонів разів більша, ніж масса Сонця.

 

news 09 12 17 2v

 

Центральна частина скупчення галактик в сузір’ї Діви. Фото з сайту Astronomy Picture of the Day.

 

Протягом останніх 13 млрд років понад тисячу галактик потрапили під вплив гравітації скупчення в Діві, тобто вони назавжди перейшли на орбіти навколо його загального центру мас. Крім того, будь-яка галактика, яка нині лежить в межах 40 мільйонів світлових років від нього, зрештою буде також захоплена. На щастя, наша галактика Молочний Шлях лежить на відстані 10 мільйонів світлових років від цієї межі, але приблизно через 5 мільярдів років ми також об’єднаємось з галактикою Андромеди (M31).

 

Аналіз динамічної мапи дозволив науковцям виявити два основних потоки в нашому Місцевому надскупченні галактик (Local Supercluster). По-перше, всі галактики з «верхньої» півкулі мапи (де міститься і наш Молочний Шлях) рухаються відносно швидко вниз на великій відстані від малозаселеного галактиками регіону, відомого як «Місцева порожнина» (Local Void). По-друге, хоча майже всі галактики рухаються до скупчення в Діві, але багато їх з «верхньої» півкулі, схоже, також спрямовані до плоскої хмари галактик, яка існує навколо скупчення в Діві.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1