Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 19 04 22v

 

Використавши дані, отримані за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), група астрономів з України виявила транзити п’яти комет навколо зорі Бета Живописця (Beta Pictoris, β Pictoris). Ця друга за яскравістю зоря в сузір’ї Живописця лежить на відстані приблизно 63 світлових років від Землі.

 

Бета Живописця — зоря спектрального класу A5 з масою приблизно в 1,8 рази більшою, ніж у Сонця. Її вік становить лише 20 мільйонів років. Навколо зорі є диск з газу і пилу, велика кількість кометоподібних тіл і дві екзопланети-гіганти: Бета Живописця b і Бета Живописця c.

 

Бета Живописця b — газовий гігант, маса якого приблизно в 9—13 разів перевищує масу Юпітера. Екзопланета обертається навколо материнської зорі з періодом 22 роки на відстані 9,8 астрономічних одиниць (а. о.).

 

Маса екзопланети Бета Живописця c у 8,2 рази більша, ніж маса Юпітера. Це небесне тіло лежить набагато ближче до своєї зорі: відстань за оцінками становить 2,7 а. о., а орбітальний період приблизно 1200 діб.

 

«Про короткочасну оптичну зміну яскравості Beta Pictoris вперше повідомили у 1995 році», — пишуть у своїй роботі доктор Яків Павленко та його колеги з Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Астрономічної обсерваторії Національного університету імені Тараса Шевченка.

 

«Для пояснення цього явища було зроблено припущення про те, що найімовірніше відбувається розсіювання світла зорі на пиловій хмарі видовженої форми або кометній комі, що проходить перед диском зірки».

 

Кілька років тому (в 2019 р. — Ред.) науковці з Інсбруцького університету виконали аналіз кривої блиску Бета Живописця на основі даних TESS і виявили три транзитні події, тобто зменшення світла, що надходить від зорі, спричинене проходженням перед її диском якогось небесного тіла. Астрономи пояснили ці явища тим, що перед диском зорі Бета Живописця пройшли екзокомети.

 

«Метою нашого дослідження було виконання подальших досліджень кривих блиску Beta Pictoris шляхом пошуку транзитних подій, які можна інтерпретувати як проходження екзокомети перед диском зорі», — зазначили українські астрономи. Для цього вони проаналізували дані TESS з Архіву Мікульскі для космічних телескопів (Mikulski Archive for Space Telescopes, MAST).

 

Було виявлено п’ять нових чітких подій зменшення інтенсивності випромінювання на кривій блиску зорі з розподілом, що нагадує очікувані профілі кривої через проходження тіла, схожого на екзокомету, перед диском зорі. Орбітальні відстані транзитних об’єктів становили від 0,5 до 1,5 а.о.

 

«Ці нові транзити мають асиметричні профілі з дуже невеликим падінням випромінювання на рівні 0,03% і тривалістю від 0,51 до 2,01 діб», — зазначили автори дослідження. «Виявлені транзити дуже схожі за тривалістю та глибиною на ті неглибокі асиметричні спади світла (за винятком останнього, який є не таким чітким через грубе наведення космічного телескопа), які були зафіксовані в 2019 році».

 

«Ми робимо висновок, що молода система Бета Живописця демонструє значну кометну активність», — підсумували українські астрономи. Статтю науковців «New exocomets of β Pic» оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

 

За інф. з сайту www.sci-news.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1