Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Сучасне дослідження зразків реголіту з Місяця, зібраних пів століття тому

17 травня 2022

 

Цього року, у грудні, минає пів століття з часу місії «Аполлон-17» («Apollo 17») — одинадцятого й останнього пілотованого польоту на Місяць у рамках американської програми «Аполлон»; під час місії проведено шосту висадку людей на місячну поверхню. Польотом космічного корабля «Аполлон-17» керував Центр управління польотами (Космічний центр ім. Ліндона Джонсона) неподалік від Г’юстона, шт. Техас, США.

Докладніше:

Астрономи показали перше зображення чорної діри в центрі нашої галактики

13 травня 2022

 

12 травня поточного року на одночасних прес-конференціях в усьому світі, зокрема в штаб-квартирі Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Німеччині, астрономи оприлюднили перше зображення надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики Молочний Шлях. Цей результат дає як переконливі докази того, що об’єкт справді є чорною дірою, так і цінні підказки про діяльність таких гігантів, які, як вважають астрономи, перебувають у центрі більшості галактик. Зображення отримала міжнародна група дослідників, які утворили колаборацію під назвою «Телескоп горизонту подій» (Event Horizon Telescope, EHT) і виконують спостереження за допомогою всесвітньої мережі радіотелескопів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 19 04 22v

 

Використавши дані, отримані за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), група астрономів з України виявила транзити п’яти комет навколо зорі Бета Живописця (Beta Pictoris, β Pictoris). Ця друга за яскравістю зоря в сузір’ї Живописця лежить на відстані приблизно 63 світлових років від Землі.

 

Бета Живописця — зоря спектрального класу A5 з масою приблизно в 1,8 рази більшою, ніж у Сонця. Її вік становить лише 20 мільйонів років. Навколо зорі є диск з газу і пилу, велика кількість кометоподібних тіл і дві екзопланети-гіганти: Бета Живописця b і Бета Живописця c.

 

Бета Живописця b — газовий гігант, маса якого приблизно в 9—13 разів перевищує масу Юпітера. Екзопланета обертається навколо материнської зорі з періодом 22 роки на відстані 9,8 астрономічних одиниць (а. о.).

 

Маса екзопланети Бета Живописця c у 8,2 рази більша, ніж маса Юпітера. Це небесне тіло лежить набагато ближче до своєї зорі: відстань за оцінками становить 2,7 а. о., а орбітальний період приблизно 1200 діб.

 

«Про короткочасну оптичну зміну яскравості Beta Pictoris вперше повідомили у 1995 році», — пишуть у своїй роботі доктор Яків Павленко та його колеги з Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Астрономічної обсерваторії Національного університету імені Тараса Шевченка.

 

«Для пояснення цього явища було зроблено припущення про те, що найімовірніше відбувається розсіювання світла зорі на пиловій хмарі видовженої форми або кометній комі, що проходить перед диском зірки».

 

Кілька років тому (в 2019 р. — Ред.) науковці з Інсбруцького університету виконали аналіз кривої блиску Бета Живописця на основі даних TESS і виявили три транзитні події, тобто зменшення світла, що надходить від зорі, спричинене проходженням перед її диском якогось небесного тіла. Астрономи пояснили ці явища тим, що перед диском зорі Бета Живописця пройшли екзокомети.

 

«Метою нашого дослідження було виконання подальших досліджень кривих блиску Beta Pictoris шляхом пошуку транзитних подій, які можна інтерпретувати як проходження екзокомети перед диском зорі», — зазначили українські астрономи. Для цього вони проаналізували дані TESS з Архіву Мікульскі для космічних телескопів (Mikulski Archive for Space Telescopes, MAST).

 

Було виявлено п’ять нових чітких подій зменшення інтенсивності випромінювання на кривій блиску зорі з розподілом, що нагадує очікувані профілі кривої через проходження тіла, схожого на екзокомету, перед диском зорі. Орбітальні відстані транзитних об’єктів становили від 0,5 до 1,5 а.о.

 

«Ці нові транзити мають асиметричні профілі з дуже невеликим падінням випромінювання на рівні 0,03% і тривалістю від 0,51 до 2,01 діб», — зазначили автори дослідження. «Виявлені транзити дуже схожі за тривалістю та глибиною на ті неглибокі асиметричні спади світла (за винятком останнього, який є не таким чітким через грубе наведення космічного телескопа), які були зафіксовані в 2019 році».

 

«Ми робимо висновок, що молода система Бета Живописця демонструє значну кометну активність», — підсумували українські астрономи. Статтю науковців «New exocomets of β Pic» оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

 

За інф. з сайту www.sci-news.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1