Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 24 01 17mНауковці виявили сім різних груп карликових галактик, які перебувають у початковій фазі процесу, що зрештою закінчиться їхнім злиттям й утворенням більшої галактики. Ці процеси можуть приводити до утворення спіральних галактик, зокрема таких, як Молочний Шлях. Результати нового дослідження оприлюднив журнал Nature Astronomy.

 

Карликові галактики (космічні системи із зір і газу, що в 100 — 1000 разів менші, ніж Молочний Шляху), як вважають, є будівельними блоками масивних галактик. Однак досі не було доказів про злиття груп карликових галактик.

 

Використавши дані з Слоанівського цифрового огляду неба (Sloan Digital Survey Sky, SDSS) та інших оптичних телескопів, астрономи виявили сім різних груп карликових галактик, які врешті-решт через процес злиття утворять більшу галактику. Це відкриття — переконливий доказ того, що зрілі галактики, які ми нині бачимо у Всесвіті, були сформовані багато мільярдів років тому шляхом злиття невеликих галактик.

 

news 24 01 17v

 

Зображення з Слоанівського цифрового огляду неба показує групу карликових галактик, які гравітаційно пов’язані одна з одною. Виявлення семи таких груп підтверджує ідею, що великі галактики утворилися внаслідок зіткнення й злиття менших галактик в ранньому Всесвіті. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

«Ми знаємо, щоб утворилася велика галактика, у Всесвіті мали об’єднатися багато дрібних галактик», — зауважила астроном Сабріна Стірвальт (Sabrina Stierwalt) з Національної радіоастрономічної обсерваторії США та Університету Вірджинії в Шарлотсвіллі. «Вперше ми виявили приклади початку цього процесу — сукупність карликових галактик, пов’язаних одна з одною, які лежать в одних і тих же спільних ділянках».

 

Команда Стірвальт розпочала свої дослідження з пошуку в даних SDSS інформації про пари карликових галактик, що взаємодіють. Далі астрономи вивчали зображення, щоб знайти такі пари, які є частиною більших скупчень карликових галактик.

 

Після цього дослідники використали Магелланів телескоп імені Вальтера Бааде в Чилі, телескоп обсерваторії Апачі-Пойнт в Нью-Мексико і телескоп Джеміні на Гаваях, щоб підтвердити, що виявлені скупчення не тільки лежать на одній лінії прямої видимості, але також приблизно на одній відстані від Землі. Цей факт свідчить, що ці галактики пов’язані одна з одною гравітацією.

 

«Ми сподіваємося, що це відкриття уможливить подальші дослідження груп карликових галактик і дасть змогу проникнути в суть формування галактик, схожих на Молочний Шлях» ― узагальнила Сабріна Стірвальт.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1