Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Комета Леонарда — подарунок природи напередодні Нового року

06 грудня 2021

12 грудня 2021 року повз Землю на відстані майже 35 мільйонів кілометрів пройде комета Леонарда. Її, можливо, буде видно неозброєним оком, тобто без допомоги будь-яких оптичних приладів. Ця комета — гарний подарунок природи всім тим, хто цікавиться зоряним небом.

Докладніше:

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 24 01 17mНауковці виявили сім різних груп карликових галактик, які перебувають у початковій фазі процесу, що зрештою закінчиться їхнім злиттям й утворенням більшої галактики. Ці процеси можуть приводити до утворення спіральних галактик, зокрема таких, як Молочний Шлях. Результати нового дослідження оприлюднив журнал Nature Astronomy.

 

Карликові галактики (космічні системи із зір і газу, що в 100 — 1000 разів менші, ніж Молочний Шляху), як вважають, є будівельними блоками масивних галактик. Однак досі не було доказів про злиття груп карликових галактик.

 

Використавши дані з Слоанівського цифрового огляду неба (Sloan Digital Survey Sky, SDSS) та інших оптичних телескопів, астрономи виявили сім різних груп карликових галактик, які врешті-решт через процес злиття утворять більшу галактику. Це відкриття — переконливий доказ того, що зрілі галактики, які ми нині бачимо у Всесвіті, були сформовані багато мільярдів років тому шляхом злиття невеликих галактик.

 

news 24 01 17v

 

Зображення з Слоанівського цифрового огляду неба показує групу карликових галактик, які гравітаційно пов’язані одна з одною. Виявлення семи таких груп підтверджує ідею, що великі галактики утворилися внаслідок зіткнення й злиття менших галактик в ранньому Всесвіті. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

«Ми знаємо, щоб утворилася велика галактика, у Всесвіті мали об’єднатися багато дрібних галактик», — зауважила астроном Сабріна Стірвальт (Sabrina Stierwalt) з Національної радіоастрономічної обсерваторії США та Університету Вірджинії в Шарлотсвіллі. «Вперше ми виявили приклади початку цього процесу — сукупність карликових галактик, пов’язаних одна з одною, які лежать в одних і тих же спільних ділянках».

 

Команда Стірвальт розпочала свої дослідження з пошуку в даних SDSS інформації про пари карликових галактик, що взаємодіють. Далі астрономи вивчали зображення, щоб знайти такі пари, які є частиною більших скупчень карликових галактик.

 

Після цього дослідники використали Магелланів телескоп імені Вальтера Бааде в Чилі, телескоп обсерваторії Апачі-Пойнт в Нью-Мексико і телескоп Джеміні на Гаваях, щоб підтвердити, що виявлені скупчення не тільки лежать на одній лінії прямої видимості, але також приблизно на одній відстані від Землі. Цей факт свідчить, що ці галактики пов’язані одна з одною гравітацією.

 

«Ми сподіваємося, що це відкриття уможливить подальші дослідження груп карликових галактик і дасть змогу проникнути в суть формування галактик, схожих на Молочний Шлях» ― узагальнила Сабріна Стірвальт.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1