Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено далеку галактику схожу на Молочний Шлях

12 серпня 2020

Астрономи, які працюють з Великою міліметровою/субміліметровою антеною Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), виявили надзвичайно далеку і, отже, дуже молоду галактику, що дивно схожа на Молочний Шлях. Галактика так далеко, що її світло йшло до нас понад 12 мільярдів років. Тобто ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 1,4 млрд років. Форма галактики упорядкована — це неочікувано і суперечить уявленням про те, що всі галактики в ранньому Всесвіті були турбулентними і нестабільними. Несподіване відкриття кидає виклик нашому розумінню того, як утворюються галактики, даючи нові уявлення про минуле Всесвіту.

Докладніше:

Уперше визначено глобальне магнітне поле сонячної корони

09 серпня 2020

Міжнародна група геліофізиків, серед яких науковці з Нортумбрійського університету в Ньюкасл-апон-Тайні (Велика Британія), дослідники з Пекінського університету в Китаї та Національного центру атмосферних досліджень (National Center for Atmospheric Research, NCAR) США, нещодавно вперше виміряла глобальне магнітне поле зовнішнього шару атмосфери Сонця — корони. Результати дослідження оприлюднив журнал Science.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 24 01 17mНауковці виявили сім різних груп карликових галактик, які перебувають у початковій фазі процесу, що зрештою закінчиться їхнім злиттям й утворенням більшої галактики. Ці процеси можуть приводити до утворення спіральних галактик, зокрема таких, як Молочний Шлях. Результати нового дослідження оприлюднив журнал Nature Astronomy.

 

Карликові галактики (космічні системи із зір і газу, що в 100 — 1000 разів менші, ніж Молочний Шляху), як вважають, є будівельними блоками масивних галактик. Однак досі не було доказів про злиття груп карликових галактик.

 

Використавши дані з Слоанівського цифрового огляду неба (Sloan Digital Survey Sky, SDSS) та інших оптичних телескопів, астрономи виявили сім різних груп карликових галактик, які врешті-решт через процес злиття утворять більшу галактику. Це відкриття — переконливий доказ того, що зрілі галактики, які ми нині бачимо у Всесвіті, були сформовані багато мільярдів років тому шляхом злиття невеликих галактик.

 

news 24 01 17v

 

Зображення з Слоанівського цифрового огляду неба показує групу карликових галактик, які гравітаційно пов’язані одна з одною. Виявлення семи таких груп підтверджує ідею, що великі галактики утворилися внаслідок зіткнення й злиття менших галактик в ранньому Всесвіті. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

«Ми знаємо, щоб утворилася велика галактика, у Всесвіті мали об’єднатися багато дрібних галактик», — зауважила астроном Сабріна Стірвальт (Sabrina Stierwalt) з Національної радіоастрономічної обсерваторії США та Університету Вірджинії в Шарлотсвіллі. «Вперше ми виявили приклади початку цього процесу — сукупність карликових галактик, пов’язаних одна з одною, які лежать в одних і тих же спільних ділянках».

 

Команда Стірвальт розпочала свої дослідження з пошуку в даних SDSS інформації про пари карликових галактик, що взаємодіють. Далі астрономи вивчали зображення, щоб знайти такі пари, які є частиною більших скупчень карликових галактик.

 

Після цього дослідники використали Магелланів телескоп імені Вальтера Бааде в Чилі, телескоп обсерваторії Апачі-Пойнт в Нью-Мексико і телескоп Джеміні на Гаваях, щоб підтвердити, що виявлені скупчення не тільки лежать на одній лінії прямої видимості, але також приблизно на одній відстані від Землі. Цей факт свідчить, що ці галактики пов’язані одна з одною гравітацією.

 

«Ми сподіваємося, що це відкриття уможливить подальші дослідження груп карликових галактик і дасть змогу проникнути в суть формування галактик, схожих на Молочний Шлях» ― узагальнила Сабріна Стірвальт.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1