Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Сучасне дослідження зразків реголіту з Місяця, зібраних пів століття тому

17 травня 2022

 

Цього року, у грудні, минає пів століття з часу місії «Аполлон-17» («Apollo 17») — одинадцятого й останнього пілотованого польоту на Місяць у рамках американської програми «Аполлон»; під час місії проведено шосту висадку людей на місячну поверхню. Польотом космічного корабля «Аполлон-17» керував Центр управління польотами (Космічний центр ім. Ліндона Джонсона) неподалік від Г’юстона, шт. Техас, США.

Докладніше:

Астрономи показали перше зображення чорної діри в центрі нашої галактики

13 травня 2022

 

12 травня поточного року на одночасних прес-конференціях в усьому світі, зокрема в штаб-квартирі Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Німеччині, астрономи оприлюднили перше зображення надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики Молочний Шлях. Цей результат дає як переконливі докази того, що об’єкт справді є чорною дірою, так і цінні підказки про діяльність таких гігантів, які, як вважають астрономи, перебувають у центрі більшості галактик. Зображення отримала міжнародна група дослідників, які утворили колаборацію під назвою «Телескоп горизонту подій» (Event Horizon Telescope, EHT) і виконують спостереження за допомогою всесвітньої мережі радіотелескопів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 06 03 17mКосмічному апарату для цього довелося провести минулого тижня непердбачений програмою польоту орбітальний маневр. Зонд NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN — «Еволюція атмосфери і летких речовин на Марсі») перебуває на орбіті Марса трохи більше двох років, вивчаючи верхні шари атмосфери, іоносфери й взаємодію Червоної планети з Сонцем і сонячним вітром.

 

У вівторок він увімкнув на декілька хвилин коригуючий ракетний двигун, що привело до збільшення його швидкості на 0,4 метра в секунду. Цієї невеличкої корекції виявилося достатньо, аби запобігти неминучому (впродовж наступного тижня) зіткненню апарата з величеньким (діаметром більше 20 км) небесним тілом, поцяцькованим небесними шрамами. Завдяки вжитим заходам перестороги, об’єкти пощастило розвести в часі на 2,5 хв від лобового зіткнення.

 

news 06 03 17 1v

 

Рухаючись на відстані 6000 кілометрів від поверхні Марса, Фобос підходить до своєї планети найближче, ніж будь-який інший супутник планети в Сонячній системі. Надзвичайно темна поверхня маленького «місяця» поцяткована великою кількістю кругових кратерів, довгими ланцюжками кратерів, а також дивними смугами. Зонд MAVEN отримує знімки Фобоса з найдальшої точки своєї орбіти на такій же відстані від Марса на кожній еліптичній орбіті. Фото з сайту http://lasp.colorado.edu.

 

Це перший маневр такого роду, виконаний в околицях Марса. Насправді, орбіти обох об’єктів відомі досить точно, тому побоювання стосовно подібних майбутніх ситуацій абсолютно безпідставні.

 

news 06 03 17 2v

 

Шляхи космічних зондів, які нині досліджують Марс на його орбіті. Фото з сайту http://lasp.colorado.edu.

 

MAVEN обертається навколо Марса по еліптичній орбіті, яка, своєю чергою, перетинається з орбітами ще чотирьох космічних апаратів (Mars Odyssey, Mars Express, MRO та ExoMars). Тому кількість схожих зустрічей впродовж року може сягати більше десятка. Коли орбіти перетинаються, об’єкти мають можливість зустрічатися, якщо вони прибувають в місце перетину орбіт одночасно. Ці сценарії відомі заздалегідь і їх ретельно контролює Лабораторія реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, LPJ) в Пасадені, штат Каліфорнія.

 

Згідно з попереднім розрахунками, MAVEN і Фобос мали хороші шанси вразити один одного в понеділок, 6 березня, моменти їх прибуття в «точку зустрічі» розділяли всього-на-всього 7 секунд. З огляду на розмір Фобоса (змодельованого заради простоти у вигляді 30-кілометрової сфери — трохи більшої від фактичного розміру супутника), вони мали високу ймовірність зіткнення, якби ніяких дій не було зроблено.

 

Головний дослідник місії MAVEN Брюс Якошко (Bruke Jakosky) з Університету Колорадо Боулдер прокоментував «запобіжну» операцію в космічному просторі вельми схильно: «Навігація JPL і виконання команд для уникнення можливості зіткнення космічного апарата MAVEN із супутником Марса Фобосом були бездоганними».

 

За інф. з сайту http://lasp.colorado.edu підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1