Кримська астрофізична обсерваторія
Кримську астрофізичну обсерваторію (КрАО), тепер одну з найбільших у світі, засновано 1945 року.
Історія виникнення КрАО значною мірою пов’язана з розвитком астрофізики в Росії на початку XX ст. Кліматичні умови на півночі, де розміщена основна обсерваторія Росії — Пулковська — несприятливі для проведення широких астрофізичних досліджень: влітку білі ночі не дають змоги фотографувати небо, а восени та взимку воно тривалий час затягнуте хмарами. Так назріла потреба створити філію цієї обсерваторії на півдні, де ночі водночас і темні, і безхмарні. Відзначимо, що питання про необхідність організації астрофізичної обсерваторії вперше поставив О.П. Ганський. Найбільш сприятливим районом для розміщення майбутньої філії визнали Крим, куди і відправився Ганський. І ось на шляху із Ялти до Севастополя молодий вчений був неабияк здивований: ще б пак, він побачив дві недавно споруджені вежі з куполами. Як виявилось, це була обсерваторія, яку збудував у Сімеїзі багатий аматор астрономії М.С. Мальцов; він до того ж замовив деякі інструменти у фірмі Цейс (Німеччина) для її обладнання.
1908 р. М.С. Мальцов запропонував свою обсерваторію у подарунок Пулкову; на її базі було створено (а 1912 р. офіційно визнано) південне відділення Пулковської обсерваторії. Першим його астрономом став О.П. Ганський; він встановив вже одержаний з Німеччини астрограф — фотографічний двокамерний телескоп (діаметри об’єктивів D = 120 мм). Після смерті Ганського там поперемінно працювало декілька пулковських астрономів, а навесні 1909 р. приїхав молодий вчений С.І. Бєлявський, який протягом чотирьох років був там єдиним науковим працівником. Одержання ним за допомогою астрографа першого знімка неба (березень 1909 р.) стало, по суті, початком астрономічних досліджень цієї установи. Вчений щорічно одержував фотознімки, визначав блиск зір, спостерігав яскраві комети, а в 1911 р. зробив перші відкриття: астероїда та комети.
Поступово кількість астрономів Сімеїзької обсерваторії збільшувалась — 1912 р. туди на постійну роботу приїхав Г.М. Неуймин, 1922 р.— В.О. Альбицький, згодом Г.А. Шайн та його дружина П.Ф. Шайн. Зростала й кількість придбаних інструментів: 1925 р. одержано замовлений в Англії ще 1912 р. телескоп-рефлектор (діаметр дзеркала D = 1 м) — на той час такий інструмент був найбільшим у СРСР. Згодом його доповнили спектрографом для вивчення хімічного складу зоряних атмосфер. 1932 р. одержано фотогеліограф — інструмент для фотографування сонячної поверхні. З цього часу південна філія Пулковської обсерваторії бере участь у дослідженнях Служби Сонця — широкої колективної роботи, що проводиться спільно вченими багатьох країн. А 1938 р. встановлено ще два пристрої: спектрогеліоскоп та зонний астрограф. Перший з них використовується для вивчення поверхні Сонця в променях певного хімічного елемента, а другий — для фотографування ділянок неба з метою виявлення змінних зір.
До 1941 р. Сімеїзька обсерваторія стала основною астрофізичною обсерваторією СРСР та однією з найбільших у Європі. Та після війни її практично прийшлось створювати заново: зберегти обладнання не вдалося, було спалено головне приміщення, із наукових матеріалів уціліла лише незначна частина. Крім того, назріла необхідність поміняти її розміщення, бо місце, яке вибрав М.С. Мальцов, виявилось мало придатним для спостережень на великих телескопах (через турбулентність атмосфери зображення дуже розмиті). Одночасно внаслідок того, що Сімеїзька обсерваторія переросла рамки філії Пулковської, її було перетворено у Кримську астрофізичну обсерваторію АН СРСР (літо 1945 р.). Директором КрАО призначили академіка Г.А. Шайна.
Підготовка до побудови астрономічної установи на новому місці проводилась водночас із відновленням обсерваторії в Сімеїзі. Нове місце вибрали біля с. Прохолодне (12 км на схід від Бахчисарая) на висоті 600 м над рівнем моря; будівництво розпочали в травні1946 р.
Новозбудовану обсерваторію обладнали потужними як на той час інструментами: подвійним астрографом фірми Цейс (D = 400 мм, F = 1600 мм), рефлектором (D = 1220 мм) з кількома спектрографами. Астрограф використовують головним чином для пошуків астероїдів та комет, а рефлектор — для вивчення спектрів зір. 1950 р. встановлено позазатемнений коронограф — інструмент для вивчення атмосфери Сонця, а через чотири роки — сонячний телескоп (D = 400 мм). Незабаром обладнання обсерваторії доповнило декілька невеликих радіотелескопів. Згодом, 1962 р. встановили один з найпотужніших інструментів КрАО — рефлектор (D = 2600 мм). А у 1980-х роках обсерваторія придбала повністю автоматизований дзеркальний телескоп АЗТ-11 (D = 1250 мм); його використовують для фотометричних, спектроскопічних та поляризаційних спостережень зір.
Напрями досліджень, які проводяться в КрАО, різноманітні. Ще 1946 р. КрАО стала найбільшим у колишньому СРСР науковим центром вивчення Сонця. Там організовано як оптичні, так і радіоспостереження сонячної поверхні, атмосфери та корони. Декілька десятиліть проводяться наземні спостереження γ-променів високих енергій (в КрАО є потужний автоматизований γ-телескоп). За традицією в КрАО продовжуються регулярні пошуки малих планет і визначення їхніх орбіт. Майже від початку заснування обсерваторії в ній створена експериментальна лабораторія, де ведуться розробка та конструювання нових приладів.
Джерело інформації: Свачій Л.М., Короткий астрономічний календар, 1995, С. 191—193