Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Радіоастрономічний інститут НАН України

 

Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України (РІ НАН України) створено 1985 р. на базі Відділення радіоастрономії Інституту радіофізики та електроніки АН України розпорядженням Ради міністрів УРСР та постановою АН УРСР. Організатором інституту і його директором з моменту створення є академік НАН України Леонід Миколайович Литвиненко. В різний час в інституті працювали відомі вчені: академік НАН України С.Я. Брауде (1911—2003), член-кореспондент НАНУ А.В. Мень (1927—2011), професора П.В. Бліох (1922—2000), С.А. Песковацький (1926—2000) і О.А. Мінаков (1949—2012).

 

Інститут має кваліфікований колектив наукових співробітників, серед яких 6 членів Національної академії наук України (академіки НАНУ Л.М. Литвиненко, О.О. Коноваленко, В.М. Шульга, члени-кореспонденти НАНУ Д.М. Ваврів, Ю.Г. Шкуратов і Ю.М. Ямпольський), близько 30 докторів і 70 кандидатів наук. У виконанні наукових досліджень беруть участь інженери й технічний персонал. Відділи і лабораторії оснащені сучасними приладами і технологічним обладнанням, але головне — це розвинена база для радіоастрономічних спостережень, причому практично у всьому діапазоні радіохвиль.

 

Фактично Інститут є головною науковою організацією в Україні в галузі радіоастрономічних і радіофізичних досліджень космічного простору. Він працює за такими науковими напрямками як радіоастрономія об’єктів Усесвіту;дистанційне зондування геокосмосу та Сонячної системи;фізичні принципи побудови радіотелескопів і радіотехнічних систем дистанційного зондування. Окрім фундаментальних, Інститут виконує прикладні дослідження, а також розробляє прилади та радіотехнічні системи різноманітного призначення в декаметровому, СВЧ, міліметровому і субміліметровому діапазонах.

 

Наукові результати, здобуті Інститутом, суттєво збагатили науку й принесли заслужену популярність його колективу. Співробітників Радіоастрономічного інституту неодноразово відзначали державними нагородами та почесними званнями, державними преміями України в галузі науки і техніки, преміями НАН України імені видатних учених. Низка астероїдів Сонячної системи названо іменами співробітників Інституту, а на честь академіка НАН України С.Я. Брауде в 2009 р. названо кратер на Місяці.

 

РІ НАНУкраїни — ініціатор і учасник міжнародних програм та проектів, плідно співпрацює з обсерваторіями, науково-дослідними інститутами і лабораторіями провідних наукових країн світу.

 

За інф. з сайту http://rian.kharkov.ua/index.php/uk/

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1