Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Радіоастрономічний інститут НАН України

 

Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України (РІ НАН України) створено 1985 р. на базі Відділення радіоастрономії Інституту радіофізики та електроніки АН України розпорядженням Ради міністрів УРСР та постановою АН УРСР. Організатором інституту і його директором з моменту створення є академік НАН України Леонід Миколайович Литвиненко. В різний час в інституті працювали відомі вчені: академік НАН України С.Я. Брауде (1911—2003), член-кореспондент НАНУ А.В. Мень (1927—2011), професора П.В. Бліох (1922—2000), С.А. Песковацький (1926—2000) і О.А. Мінаков (1949—2012).

 

Інститут має кваліфікований колектив наукових співробітників, серед яких 6 членів Національної академії наук України (академіки НАНУ Л.М. Литвиненко, О.О. Коноваленко, В.М. Шульга, члени-кореспонденти НАНУ Д.М. Ваврів, Ю.Г. Шкуратов і Ю.М. Ямпольський), близько 30 докторів і 70 кандидатів наук. У виконанні наукових досліджень беруть участь інженери й технічний персонал. Відділи і лабораторії оснащені сучасними приладами і технологічним обладнанням, але головне — це розвинена база для радіоастрономічних спостережень, причому практично у всьому діапазоні радіохвиль.

 

Фактично Інститут є головною науковою організацією в Україні в галузі радіоастрономічних і радіофізичних досліджень космічного простору. Він працює за такими науковими напрямками як радіоастрономія об’єктів Усесвіту;дистанційне зондування геокосмосу та Сонячної системи;фізичні принципи побудови радіотелескопів і радіотехнічних систем дистанційного зондування. Окрім фундаментальних, Інститут виконує прикладні дослідження, а також розробляє прилади та радіотехнічні системи різноманітного призначення в декаметровому, СВЧ, міліметровому і субміліметровому діапазонах.

 

Наукові результати, здобуті Інститутом, суттєво збагатили науку й принесли заслужену популярність його колективу. Співробітників Радіоастрономічного інституту неодноразово відзначали державними нагородами та почесними званнями, державними преміями України в галузі науки і техніки, преміями НАН України імені видатних учених. Низка астероїдів Сонячної системи названо іменами співробітників Інституту, а на честь академіка НАН України С.Я. Брауде в 2009 р. названо кратер на Місяці.

 

РІ НАНУкраїни — ініціатор і учасник міжнародних програм та проектів, плідно співпрацює з обсерваторіями, науково-дослідними інститутами і лабораторіями провідних наукових країн світу.

 

За інф. з сайту http://rian.kharkov.ua/index.php/uk/

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1