Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Дж. Вебб вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

27 березня 2025

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні. У минулому астрономи вже бачили приголомшливі на полярну активність на Нептуні, наприклад, під час прольоту космічного апарата НАСА «Вояджер-2» у 1989 році. Однак астрономи довго не могли отримати чіткі зображення та підтвердити полярні сяйва на Нептуні, незважаючи на успішні виявлення їх на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун був відсутньою частиною головоломки, коли справа дійшла до виявлення полярних сяйв на планетах-гігантах нашої Сонячної системи.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Міжнародний астрономічний союз

 IAU OAO

 

Логотип підрозділу з питань поширення астрономії (Office for Astronomy Outreach) Міжнародного астрономічного союзу. Фото з сайту IAU.

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС, англ. International Astronomical Union, IAU) засновано в липні 1919 р. на установчому з’їзді МАС, що відбувся в Брюсселі (Бельгія). Створення МАС — логічний етап розвитку співпраці астрономів різних країн світу, які в ХІХ ст. стали об’єднувати зусилля для виконання великих наукових програм. Однією з перших таких програм був проект зі створення фотографічного огляду з назвою «Карта неба». 16 квітня 1887 р. з ініціативи директора Паризької обсерваторії А. Муше відбувся Міжнародний конгрес з Карти Неба, в якому взяли участь астрономи з 16 країн світу.

 

Першим президентом МАС (упродовж 1919—1922 рр.) був Бенджамін Байо, який на той час очолював Паризьку астрономічну обсерваторію.

 

Міжнародний астрономічний союз — найвища міжнародна інстанція, що вирішує на загальносвітовому рівні всі питання щодо астрономії як науки. До його компетенції належить, наприклад, питання присвоєння офіційних назв астрономічним об’єктам. На першому з’їзді МАС, що відбувся в 1922 р., було запроваджено поділ неба на 88 сузір’їв. Трохи пізніше (1928 р.) МАС установив остаточно їх межі. 2006 р. МАС ухвалив рішення про запровадження в Сонячній системі нового класу об’єктів — карликові планети — й постановив віднести Плутон до цього класу.

 

Нині до МАС входять не лише країни (їхніми представниками є національні академії наук, або неурядові організації професійних астрономів), але й окремі науковці (кількість індивідуальних членів МАС становить понад 10 000). Україна стала членом МАС у 1993 р. (її представляє Національна академія наук України).

 

У структурі МАС є кілька десятків комісій, які охоплюють практично всі напрями сучасної астрономії, та виконавчий комітет. Очолює МАС президент, якого обирають на трирічний термін. Кожні три (інколи чотири) роки в одній з країн учасниць проходить Генеральна асамблея (з’їзд) МАС.

 

Міжнародний астрономічний союз, як і інші подібні наукові організації, входить до Міжнародної ради наукових спілок.

 

Також читайте науково-популярну статтю В.С. Кислюка «Творчі обєднання астрономів»

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1