Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Міжнародний астрономічний союз

 IAU OAO

 

Логотип підрозділу з питань поширення астрономії (Office for Astronomy Outreach) Міжнародного астрономічного союзу. Фото з сайту IAU.

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС, англ. International Astronomical Union, IAU) засновано в липні 1919 р. на установчому з’їзді МАС, що відбувся в Брюсселі (Бельгія). Створення МАС — логічний етап розвитку співпраці астрономів різних країн світу, які в ХІХ ст. стали об’єднувати зусилля для виконання великих наукових програм. Однією з перших таких програм був проект зі створення фотографічного огляду з назвою «Карта неба». 16 квітня 1887 р. з ініціативи директора Паризької обсерваторії А. Муше відбувся Міжнародний конгрес з Карти Неба, в якому взяли участь астрономи з 16 країн світу.

 

Першим президентом МАС (упродовж 1919—1922 рр.) був Бенджамін Байо, який на той час очолював Паризьку астрономічну обсерваторію.

 

Міжнародний астрономічний союз — найвища міжнародна інстанція, що вирішує на загальносвітовому рівні всі питання щодо астрономії як науки. До його компетенції належить, наприклад, питання присвоєння офіційних назв астрономічним об’єктам. На першому з’їзді МАС, що відбувся в 1922 р., було запроваджено поділ неба на 88 сузір’їв. Трохи пізніше (1928 р.) МАС установив остаточно їх межі. 2006 р. МАС ухвалив рішення про запровадження в Сонячній системі нового класу об’єктів — карликові планети — й постановив віднести Плутон до цього класу.

 

Нині до МАС входять не лише країни (їхніми представниками є національні академії наук, або неурядові організації професійних астрономів), але й окремі науковці (кількість індивідуальних членів МАС становить понад 10 000). Україна стала членом МАС у 1993 р. (її представляє Національна академія наук України).

 

У структурі МАС є кілька десятків комісій, які охоплюють практично всі напрями сучасної астрономії, та виконавчий комітет. Очолює МАС президент, якого обирають на трирічний термін. Кожні три (інколи чотири) роки в одній з країн учасниць проходить Генеральна асамблея (з’їзд) МАС.

 

Міжнародний астрономічний союз, як і інші подібні наукові організації, входить до Міжнародної ради наукових спілок.

 

Також читайте науково-популярну статтю В.С. Кислюка «Творчі обєднання астрономів»

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1