Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Європейську південну обсерваторію

 

 

Європейську південну обсерваторію (European Southern Observatory, ESO) заснували 1962 р. провідні європейські країни — Бельгія, Франція, Німеччина, Нідерланди і Швеція. Нині її учасниками є також Австрія, Данія, Італія, Іспанія, Чеська Республіка, Фінляндія, Португалія, Швейцарія, Великобританія, а також Бразилія. ESO — міждержавна науково-дослідна організація, яку фінансують країни-учасниці. Ініціаторами створення обсерваторії були відомі астрономи Вальтер Бааде і Ян Оорт.

 

Штаб-квартира ESO розмішена в Німеччині, а телескопи встановлено в Чилі. Це пов’язано з тим, що європейських астрономів завжди цікавило зоряне небо південної півкулі, спостерігати яке з території Європи неможливо. Окрім цього, в чилійській пустелі Атакама надзвичайно сприятливий астроклімат (там спокійна атмосфера, чисте й сухе повітря та велика кількість ясних ночей упродовж календарного року).

 

ESO

 

Європейська південна обсерваторія в Чилі. Ліворуч на світлині — обсерваторія Ла-Сілья, праворуч — Паранал. Фото з сайту ESO.

 

Європейську південну обсерваторію оснащено унікальним науковим обладнанням. На горі Паранал, що здіймається на висоту 2635 метрів над рівнем моря, встановлено Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT) — чотири майже однакових телескопи, головні дзеркала яких мають поперечник 8,2 метра. За допомогою VLT виконують спостереження в оптичному діапазоні електромагнітного спектра. Інший телескоп — VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) — працює як у видимому, так і в інфрачервоному світлі. Це найбільший (поперечник дзеркала 4 м) у світі телескоп з широким полем зору, призначений для огляду зоряного неба в інфрачервоному діапазоні.

 

На одному з трьох майданчиків (Льяно-де-Чахнантор) ESO в Чилі зусиллями європейських, американських та японських астрономів створено радіотелескоп ALMA (Atacama Large Milllimetre/Submillimetre Array), що працює в міліметровому та субміліметровому діапазонах. Нині ESO розпочала будівництво Європейського надзвичайно великого телескопа (European Extremely Large Telescope, E-ELT), що матиме поперечник головного дзеркала майже 40 метрів. Перші спостереження на цьому телескопі планують виконати на початку 20-х років ХХІ ст.

 

Європейська південна обсерваторія, одна з найбільших нині астрономічних обсерваторій у світі, причетна до багатьох великих відкриттів в астрономії. Наприклад, факт прискореного розширення Всесвіту був установлений зі спостережень, виконаних також і на телескопах ESO.

 

Читайте також науково-популярну статтю Л.М. Свачій «Європейська південна обсерваторія: 50 років на зоряній вахті»

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1