Докладніше про Європейську південну обсерваторію
Європейську південну обсерваторію (European Southern Observatory, ESO) заснували 1962 р. провідні європейські країни — Бельгія, Франція, Німеччина, Нідерланди і Швеція. Нині її учасниками є також Австрія, Данія, Італія, Іспанія, Чеська Республіка, Фінляндія, Португалія, Швейцарія, Великобританія, а також Бразилія. ESO — міждержавна науково-дослідна організація, яку фінансують країни-учасниці. Ініціаторами створення обсерваторії були відомі астрономи Вальтер Бааде і Ян Оорт.
Штаб-квартира ESO розмішена в Німеччині, а телескопи встановлено в Чилі. Це пов’язано з тим, що європейських астрономів завжди цікавило зоряне небо південної півкулі, спостерігати яке з території Європи неможливо. Окрім цього, в чилійській пустелі Атакама надзвичайно сприятливий астроклімат (там спокійна атмосфера, чисте й сухе повітря та велика кількість ясних ночей упродовж календарного року).
Європейська південна обсерваторія в Чилі. Ліворуч на світлині — обсерваторія Ла-Сілья, праворуч — Паранал. Фото з сайту ESO.
Європейську південну обсерваторію оснащено унікальним науковим обладнанням. На горі Паранал, що здіймається на висоту 2635 метрів над рівнем моря, встановлено Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT) — чотири майже однакових телескопи, головні дзеркала яких мають поперечник 8,2 метра. За допомогою VLT виконують спостереження в оптичному діапазоні електромагнітного спектра. Інший телескоп — VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) — працює як у видимому, так і в інфрачервоному світлі. Це найбільший (поперечник дзеркала 4 м) у світі телескоп з широким полем зору, призначений для огляду зоряного неба в інфрачервоному діапазоні.
На одному з трьох майданчиків (Льяно-де-Чахнантор) ESO в Чилі зусиллями європейських, американських та японських астрономів створено радіотелескоп ALMA (Atacama Large Milllimetre/Submillimetre Array), що працює в міліметровому та субміліметровому діапазонах. Нині ESO розпочала будівництво Європейського надзвичайно великого телескопа (European Extremely Large Telescope, E-ELT), що матиме поперечник головного дзеркала майже 40 метрів. Перші спостереження на цьому телескопі планують виконати на початку 20-х років ХХІ ст.
Європейська південна обсерваторія, одна з найбільших нині астрономічних обсерваторій у світі, причетна до багатьох великих відкриттів в астрономії. Наприклад, факт прискореного розширення Всесвіту був установлений зі спостережень, виконаних також і на телескопах ESO.
Читайте також науково-популярну статтю Л.М. Свачій «Європейська південна обсерваторія: 50 років на зоряній вахті»