Астрономічні періодичні видання (журнали) в Україні
Перші науково-популярні журнали («Физик-любитель» та «Астрономическое обозрение»), що вміщували статті астрономічного змісту, на теренах сучасної України почали виходити в Миколаєві на початку ХХ століття. У той час місто Миколаїв входило до складу Херсонської губернії. Оскільки ці українські землі тоді перебували в складі Російської імперії, то журнали, виходили російською мовою.
Перший журнал («Физик-любитель») заснували 1904 р. члени неофіційного гуртка аматорів фізики й хімії, а другий («Астрономическое обозрение») з 1907 р. видавав Микола Пилипенко, який тоді виконував обов’язки інспектора Маріїнсько-Олександрівської гімназії. Обидва журнали виходили до 1917 року.
Якщо продовжувати історичний екскурс щодо науково-популярних періодичних видань астрономічного змісту, що існували в Російській імперії, а потім в Радянському Союзі, то треба згадати журнали «Мироведение» (виходив протягом 1909—1937 років) та «Земля і Вселенная» (виходить з 1965 р.). Ці видання поширювалися на українську територію й зіграли велику роль у популяризації астрономічних знань серед широкого загалу та розвитку аматорської астрономії в Україні.
За доби Незалежності в Україні було засновано науково-популярні періодичні видання як суто астрономічного змісту, так й ширшого тематичного наповнення, що торкаються питань астрономії. Деякі з цих видань, наприклад «Світ науки» і «Пульсар», припинили існування, а от журнал «Наше небо.observer» перейшов (2016) у цифровий формат під назвою «Наше небо», як науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу.
Проте є науково-популярні видання, що досі продовжують виходити в світ на папері. Нижче подано інформацію про них, а також про наукові періодичні астрономічні видання, зареєстровані в Україні.
Науково-популярні періодичні астрономічні видання (журнали)
Наше небо. Перший в Україні астрономічний науково-популярний журнал, який 1998 року заснував Київський республіканський планетарій. Виходив регулярно щодвамісяці протягом 1998—2002 років, потім (і дотепер) лише епізодично. З 2003 р. головним редактором журналу був К.І. Чурюмов.
Вселення. Пространство. Время. Науково-популярний журнал (російською мовою) з астрономії та космонавтики для широкого загалу. Засновник (2003) журналу — приватне підприємство «Третья планета». Головний редактор С.П. Гордієнко.
Найвідоміший нині в Україні науково-популярний журнал, присвячений астрономічні тематиці, що позиціонує себе як міжнародне видання.
Перейти на сайт журналу «Вселення. Пространство. Время»
Світогляд. Щодвамісячний науково-популярний журнал. Засновники (2006) журналу — Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Головний редактор Я.С. Яцків.
Найавторитетніший нині науково-популярний журнал в Україні. На його сторінках розглядають широкий спектр тем: від української історії до висвітлення здобутків природничих наук (зокрема й астрономії). Журнал є надійним джерелом достовірної наукової інформації.
Перейти на сайт журналу «Світогляд»
Країна знань. Науково-популярний журнал для юнацтва. Засновник (2001) журналу — громадська організація «Науково-освітня спілка “Майбутнє”».Головний редактор Т.В. Бєлих.
Журнал, головно, розрахований на учнів середнього та старшого шкільного віку, час до часу подає статті астрономічного змісту.
Перейти на сайт журналу «Країна знань»
Колосок. Науково-популярний природничий журнал для дітей. Засновник (2005) журналу — Львівська міська громадська організація «Львівський інститут освіти». Головний редактор Дарія Біда.
Журнал для дітей молодшого шкільного віку, який час до часу подає статті астрономічного змісту.
Перейти на сайт журналу «Колосок»
Наукові періодичні астрономічні видання (журнали)
Кинематика и физика небесных тел — науково-теоретичний журнал, який з 1985 року видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Головний редактор — академік НАН України Я.С. Яцків.
Журнал виходить 6 разів на рік й оприлюднює оригінальні та оглядові статті з теоретичної астрономії, теорії обертання Землі й космічної геодинаміки, динаміки і фізики тіл Сонячної системи, сонячної фізики, фізики зір і міжзоряного середовища, структури й динаміки Галактики, позагалактичної астрономії, оптики атмосфери й астроклімату, дослідження інструментів і приладів, математичної обробки астрономічної інформації.
Серед авторів журналу — вчені астрономічних обсерваторій та інститутів як України, так і багатьох інших країн.
Докладніше про журнал «Кинематика и физика небесных тел» на сайті ГАО НАН України
Космiчна наука i технологiя — науково-практичний журнал, який з 1995 р. спільно видають Державне космічне агентство України і Національна академія наук України. Журнал виходить 6 разів на рік. Головний редактор — академік НАН України Б.Є. Патон.
Серед широкого кола питань (наприклад, космічна астрономія та астрофізика, чи хімічні, фізичні та біологічні процеси в космосі), журнал оприлюднює результати досліджень Землі з космосу та навколоземного космічного простору.
Журнал «Космічна наука і технологія» розрахований на фахівців у галузі космічної науки і техніки, на тих, хто займається використанням космічних технологій в різних галузях народного господарства, а також на закордонних читачів, які бажають ознайомитися з досягненнями космічної галузі України.
Докладніше про журнал «Космiчна наука i технологiя» на сайті ГАО НАН України
Advances in Astronomy and Space Physics (AASP) — «Досягнення в астрономії та космічній фізиці» — цей науковий журнал з 2011 року видають Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Головний редактор — академік НАН України Ю.І. Ізотов.
Журнал головно розрахований на молодих науковців, які працюють в галузі астрономії, астрофізики, космічної фізики і суміжних наук (від космічної геодинаміки до астрофізики високих енергій).
Перейти на сайт журналу Advances in Astronomy and Space Physics
Оприлюднення й поширення результатів наукових досліджень — неодмінна умова подальшого розвитку науки. Саме тому астрономічні обсерваторії традиційно, зазвичай невдовзі після початку роботи, засновували спеціальні періодичні видання з метою публікації наукових статей і повідомлень, що висвітлювали результати досліджень. Не є винятком в цьому астрономічні обсерваторії в Україні.
Докладніше про наукові періодичні видання астрономічних установ України дивіться на їхніх сайтах.