Професійна астрономія в Україні
Нині в Україні діють кілька астрономічних обсерваторій та інститутів, де науковці (професійні астрономи) виконують дослідження в різних галузях астрономічної науки. Нижче подано інформацію про такі астрономічні установи, а також наведено адреси їхніх сайтів.
Головна астрономічна обсерваторія (ГАО) Національної академії наук України (НАН України). ГАО засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880—1954). Розташована вона за 12 км на південь від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва — Голосіївська).
ГАО НАН України — широко знана в світі наукова установа де проводять дослідження з позиційної астрономії та космічної геодинаміки, фізики Сонця й тіл Сонячної системи, еволюції зір і галактик, а також фізики космічної плазми та ін. Тут працюють всесвітньовідомі українські астрономи академіки Я.С. Яцків та Ю.І. Ізотов.
Докладніше про ГАО НАН України
Перейти на сайт ГАО НАН України
Кримська астрофізична обсерваторія (КрАО) розміщена в селищі Наукове, що за 10 км від Бахчисарая. Офіційно обсерваторію було відкрито 1956 р., хоча її історія розпочалась у 1908 р., коли в селі Сімеїз було засновано відділення Пулковської обсерваторії.
КрАО відома в астрономічному світі, зокрема, своїми дослідженнями Сонця. Тут встановлено найбільший (поперечник дзеркала 2,6 м) в Україні оптичний телескоп. Його названо на честь першого директора обсерваторії академіка Г.А. Шайна.
Зверніть увагу! У зв’язку з анексією Криму, яку 2014 р. вчинила Російська Федерація, КрАО нині перебуває на тимчасово окупованій території України і не підпорядкована українським органам управління.
Докладніше про КрАО
Миколаївська астрономічна обсерваторія (МАО) — одна з найстаріших українських обсерваторій, розташована в центральній частині міста Миколаєва. Її створено 1821 р. як морську — обсерваторія, зокрема, забезпечувала навігаційними картами Чорноморський флот. Нині вона має статус пам’ятки архітектури національного значення і продовжує активно виконувати астрономічні дослідження.
Докладніше про МАО
Перейти на сайт МАО
Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України (РІ НАН України) — головна українська наукова організація в галузі радіоастрономічних і радіофізичних досліджень космічного простору. Міститься у Харкові. Цей інститут має найбільший у світі радіотелескоп декаметрового діапазону УТР-2.
Докладніше про РІ НАН України
Перейти на сайт РІ НАН України
Астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка (АО КНУ) — одна з найстаріших університетських обсерваторій в Україні — існує з 1845 року. Нині продовжує астрономічні дослідження. Має Астрономічний музей, добре знаний у м. Києві.
Докладніше про АО КНУ
Перейти на сайт АО КНУ
Астрономічна обсерваторія Львівського національного університету імені Івана Франка (АО ЛНУ)
Астрономічну обсерваторію у Львові засновано в 1771 році — це була перша астрономічна установа на території нинішньої Україні. На початку ХХ ст. у Львівському університеті було відкрито кафедру астрономії та створено астрономічний інститут. Нині астрономічна обсерваторія є науково-дослідною установою Львівського національного університету імені Івана Франка, що виконує астрономічні дослідження з широкого кола питань.
Докладніше про АО ЛНУ
Перейти на сайт АО ЛНУ
Науково-дослідний інститут «Астрономічна обсерваторія» Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (АО ОНУ)
АО ОНУ вiдкрито в серпні 1871 року в складі Імператорського Новоросійського університету. Обсерваторія знаменита не лише своїми науковими здобутками, а й значним внеском у справу популяризації астрономії.
Докладніше про АО ОНУ
Перейти на сайт НДІ АО ОНУ
Науково-дослідний інститут астрономії Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (НДІ астрономії ХНУ) створено 2002 р. на базі університетської Астрономічної обсерваторії, заснованої в 1883 р. Нині це одна з провідних астрономічних установ України де проводять дослідження з широкого кола питань.
Докладніше про НДІ астрономії ХНУ
Перейти на сайт НДІ астрономії ХНУ
Полтавську гравіметричну обсерваторію Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна Національної академії наук України засновано в 1926 р. Вона є фундаментальним гравіметричним пунктом, що має зв’язок з Європейською гравіметричною системою та з опорними гравіметричними пунктами колишньго СРСР. Окрім наукових досліджень, обсерваторія активно пропагує астрономічні знання серед широкого загалу, організовуючи і проводячи екскурсії.
Докладніше про Полтавську гравіметричну обсерваторію
Перейти на сайт Полтавської гравіметричної обсерваторії
Лабораторію космічних досліджень фізичного факультету Ужгородського національного університету відкрито 1969 р. Вона широко відома своїми оптичними спостереженнями за штучними супутниками Землі, які виконуються в Ужгороді з 1957 року (тут першими в СРСР проклали на карті зоряного неба трасу 1-го ШСЗ).
Докладніше про Лабораторію космічних досліджень УжНУ
Перейти на сайт Лабораторії космічних досліджень
Андрушівська астрономічна обсерваторія — перша в Україні приватна обсерваторія, що виконує наукові дослідження. 2001 р. її створив Юрій Іващенко, співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України, за підтримки Української астрономічної асоціації. Обсерваторія міститься в селі Гальчин (воно межує з селищем Андрушівка) Житомирської області. Окрім наукових досліджень, обсерваторія здійснює роботу з популяризації астрономії.
Докладніше про Андрушівську астрономічну обсерваторію
Перейти на сайт Андрушівської астрономічної обсерваторії
У цьому розділі вміщено статті: