Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Одеська астрономічна обсерваторія

 

 

Астрономічну обсерваторію в складі Одеського університету засновано 15 серпня1871 року. У її створенні взяв участь як університет, так і міська влада Одеси, виділивши для обсерваторії не лише земельну ділянку, але й додаткові кошти. Очолив нову обсерваторію завідувач кафедри астрономії університету професор Леопольд Беркевич. Він звернувся з листом до директора Пулковської обсерваторії Отто Струве з проханням висловити міркування щодо можливих астрономічних досліджень в Одеській обсерваторії. Струве вказав на важливість астрофізичних досліджень.

 

Цей напрям досліджень в обсерваторії започаткував професор Олександр Кононович, який очолював її протягом 1881—1912 років. Його зусилля з облаштування обсерваторії й організації наукових досліджень привели до того, що вона з навчально-допоміжного підрозділу університету перетворилась в наукову установу.

 

Дальшого розвитку обсерваторії як великої наукової установи на півдні України сприяла діяльність на посаді її директора в 1913—1933 рр. Олександра Орлова. Він був знаним не лише в Росії, але і за її межами, фахівцем з питань астрометрії і гравіметрії. Орлов не лише розширив тематику досліджень Одеської обсерваторії та розширив її штат, але й добув кошти на перебудову головної будівлі. Його активна наукова діяльність не обмежувалася Одесою, наприклад, 1926 р. він заснував Полтавську гравіметричну обсерваторію, домігся створення в структурі Академії наук України Головної астрономічної обсерваторії (1944).

 

Упродовж 1934—1944 років Одеську астрономічну обсерваторію очолював професор Костянтин Покровський. В цей час розпочато вивчення комет, астероїдів, подвійних зір, фотометричні та спектральні спостереження зір. Окрім наукової діяльності, К. Покровський приділяв велику увагу популяризації астрономії.

 

З 1954 р. до 1983 р. директором обсерваторії був Володимир Цесевич — видатний радянський астроном, відомий її популяризатор, талановитий педагог. У цей період створено дві спостережні станції за межами Одеси (в селах Крижанівка та Маяки), а також три високогірні станції у Вірменії, на Північному Кавказі та в Туркменії. Штат науковців зріс з 15 до 150 осіб. Були виконані значні наукові дослідження фундаментального та прикладного характеру, а установа збагатилась новими телескопами з дзеркалами діаметром 20—80 см, сучасними приладами для спостережень тощо.

 

У подальші роки Одеську обсерваторію очолювали доцент Юрій Медведєв (1984—1989) і професор Валентин Каретников (1990—2006). З 2006 р. її директор — професор Сергій Андрієвський. 1993 р. обсерваторія здобула статус науково-дослідного інституту (НДІ) першої категорії при Одеському національному університеті (ОНУ) зі збереженням професійної назви «Астрономічна обсерваторія» (АО).

 

Нині в обсерваторії виконано повну комп’ютеризацiю спостережень i обчислень, працюють телескоп АЗТ-3 з ПЗЗ-камерою в селі Маяки та 80-см телескоп з двоканальним електрофотометром у Туркменістані, телескопи з діаметром головного дзеркала 80 см на піку Терскол та в Маяках, телескоп з діаметром головного дзеркала 1 м у Словаччині тощо. Обсерваторія бере участь у багатьох міжнародних спостережних програмах, співробітники НДІ АО ОНУ відвідують закордонні обсерваторії для спостережень, спільних наукових досліджень та участі в конференціях.

 

2000 р. за ініціативою Астрономічної обсерваторії та Одеського астрономічного товариства засновано щорічну міжнародну Літню молодіжну астрономічну школу «Астрономія і навколишнє середовище: астрофізика, астрохімія, астробіологія, космологія, радіоастрономія». З 2004 року її назву змінено на «Літня Гамовська астрономічна школа».

 

За час дiяльностi обсерваторії створена колекція зображень зоряного неба із понад 100 тисяч фотографічних платівок, яка є третьою в свiтi за вмістом. Наукова бiблiотека має понад 200 тисяч одиниць зберiгання, серед яких є раритетні видання, а також значнi колекцiї позицiйних, фотометричних i спектральних спостережень зiр, комет, метеорiв, планет, штучних супутникiв Землi, мiжзоряної та мiжпланетної речовини, тощо.

 

В обсерваторії працювало багато відомих у світі астрономів серед яких Віктор Абалакін, Зінаїда Аксентьєва, Ігор Астапович, Георгій Гамов, Олексій Ганський, Віталій Григоревський, Микола Діварі, Венчеслав Жардецький, Микола Стойко-Радiленко та інші.

За інф. з сайту Одеської астрономічної обсерваторії

 

Про Одеську астрономічну обсерваторію відносно докладно йдеться в брошурі В.А. Позигуна «Астрономическая обсерватория Одесского государственного университета» (1996 р.), а також у збірниках «Страниці истории астрономии в Одессе» (частина І — 1994 р., частина ІІ — 1995 р., частина ІІІ — 1996 р.).

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1