Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Харківська астрономічна обсерваторія

           

Астрономічну обсерваторію Харківського університету засновано 1883 р. за ініціативою професора Григорія Левицького. Він зміг вмовити виділити кошти на створення обсерваторії і придбання для неї інструментів не лише ректора університету, але й власника оптичного магазину в Харкові. Нову астрономічну обсерваторію збудували на території університетського саду. Доречно зауважити, що за понад 80 років до цього в Харківському університеті був створений (1808) астрономічний кабінет, а згодом і кілька тимчасових обсерваторій, які використовували з навчальною метою.

 

Спершу Харківська обсерваторія виконувала дослідження з астрометрії, але з плином часу її наукова тематика доповнилась роботами з планетної і зоряної астрономії. Над питаннями астрометрії (створення зоряних каталогів) в обсерваторії працювали відомі її науковці Людвіг Струве і Микола Євдокимов. Астрофізичні дослідження розвивав у Харківській обсерваторії видатний український астроном Борис Герасимович (працював у ній протягом 1920—1931 років).

 

Планетні дослідження започаткував Василь Фесенков, а Микола Барабашов (видатний український астроном, директор Харківської обсерваторії протягом 1930—1970 рр.) заснував у 20—30 роках минулого століття харківську школу дослідників планет. Завдяки цьому обсерваторія стала в колишньому Радянському Союзі одним з лідерів у вивченні тіл Сонячної системи. Так, у співпраці з іншими обсерваторіями тут було виконано обробку фотографій оберненого боку Місяця та створено «Атлас оберненого боку Місяця» (1960—1964).

 

2002 р. на базі Харківської обсерваторії створено науково-дослідний інститут астрономії Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Нині це одна з провідних астрономічних установ України, де виконують фундаментальні та прикладні дослідження з фізики Сонця, Місяця, планет, супутників, астероїдів, комет, фундаментальної астрометрії та зоряної астрономії, розробляють і удосконалюють методи астрономічних спостережень.

 

Інститут астрономії обладнано 70-см і 27-см телескопами-рефлекторами, 35-см телескопом системи Бейкера-Шмідта,20-см рефрактором Цейса, пасажним інструментом, спектрогеліографом та іншими інструментами й приладами. Він має позаміську спостережну станцію та наукову бібліотеку.

 

Харківська обсерваторія працює у взаємодії з кафедрою астрономії університету і є базою для підготовки студентів за спеціальністю «Астрономія» та підготовки кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру та докторантуру. Наукові дослідження обсерваторія виконує також у співпраці з науковцями з провідних астрономічних країн світу.

 

В Астрономічній обсерваторії Харківського університету, окрім названих вище, працювали і нині працюють відомі українські астрономи Юрій Александров, Володимир Захожай, Платон Порецький, Юрій Шкуратов та інші.

 

За інф. з сайту НДІ астрономії ХНУ

  

Докладно про історію Харківської астрономічної обсерваторії в книзі «200 лет астрономии в Харьковском университете» (под ред. проф. Ю. Г. Шкуратова, Х. : ХНУ, 2008. — 632 с.).

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1