Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Браге Тіхо (14.ХII.1546 — 24.Х.1601)

 

Brahe 

Народився в знатній данській сім’ї. Здобув астрономічну освіту, після чого відбув у подорож по Європі. Після повернення на батьківщину він уже був відомим астрономом і данський король подарував йому у володіння острівець поблизу Копенгагена, де Браге й спорудив у 1576 році знамениту астрономічну обсерваторію «Ураніборг». Її він оснастив дуже точними для того часу кутомірними інструментами, призначеними для вимірювань положень небесних тіл.

 

Браге був видатним астрономом-спостерігачем: наукова слава прийшла до нього завдяки систематичним спостереженням за положеннями планет (природно, неозброєним оком, адже до винаходу телескопа залишалося чекати ще декілька десятиліть), особливо Марса, ретроградний рух якого ставив багато питань перед астрономами того часу.

 

У 1597 р. Браге змушений був покинути Данію. Два роки він провів у Німеччині, а з 1599 р. жив у Празі, де обіймав посаду придворного астронома. Тут його помічником став Й. Кеплер, у руках якого після смерті Браге залишився весь його архів спостережень.

 

Тіхо Браге помер 24 жовтня 1601 р. у Празі.

 

Докладніше про Тіхо Браге

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1