Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Браге Тіхо (14.ХII.1546 — 24.Х.1601)

 

Brahe 

Народився в знатній данській сім’ї. Здобув астрономічну освіту, після чого відбув у подорож по Європі. Після повернення на батьківщину він уже був відомим астрономом і данський король подарував йому у володіння острівець поблизу Копенгагена, де Браге й спорудив у 1576 році знамениту астрономічну обсерваторію «Ураніборг». Її він оснастив дуже точними для того часу кутомірними інструментами, призначеними для вимірювань положень небесних тіл.

 

Браге був видатним астрономом-спостерігачем: наукова слава прийшла до нього завдяки систематичним спостереженням за положеннями планет (природно, неозброєним оком, адже до винаходу телескопа залишалося чекати ще декілька десятиліть), особливо Марса, ретроградний рух якого ставив багато питань перед астрономами того часу.

 

У 1597 р. Браге змушений був покинути Данію. Два роки він провів у Німеччині, а з 1599 р. жив у Празі, де обіймав посаду придворного астронома. Тут його помічником став Й. Кеплер, у руках якого після смерті Браге залишився весь його архів спостережень.

 

Тіхо Браге помер 24 жовтня 1601 р. у Празі.

 

Докладніше про Тіхо Браге

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1