Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Джованні Скіапареллі

 

Італійський астроном Джованні Вірджініо Скіапареллі народився 14 березня 1835 р. (помер 4 липня 1910 р.) у Савільяно, поблизу Турина. Після одержання 1854 р. диплома інженера в Туринському університеті деякий час викладав математику в тому самому університеті й вивчав астрономію. У 1857р. його направили на стажування до Берлінської і Пулковської обсерваторій. Після повернення до Італії у 1860 р. Скіапареллі призначили астрономом в обсерваторії Брера в Мілані. 1862 р. він став директором обсерваторії і працював тут до 1900 р., коли пішов у відставку. На початку своїх спостережень у Мілані Скіапареллі відкрив астероїд Гесперію. Потім він зацікавився кометами і вивчав форми їхніх хвостів і сили, що надають хвостам цієї форми, розробив класифікацію хвостів. Розвивав гіпотезу, що метеорні потоки є продуктами розпаду комет; вивчав з цією метою орбіти комет і метеорних потоків. Гіпотеза Скіапареллі виявилася плідною, і багато потоків уже ототожнено з кометами, що їх породили.

 

Під час великого протистояння Марса 1877 р. Скіапареллі почав спостерігати цю планету на рефракторі з об’єктивом 22 см. Відзначав положення видимих деталей на поверхні для визначення осі обертання планети і складення докладної карти поверхні. Перший запровадив терміни «моря» і «материки» для світлих і темних областей планети, розробив номенклатуру для деталей поверхні. Склав каталог положень топографічних деталей. Усього Скіапареллі вивчав Марс у 7 опозиціях до 1890 р. Він був дуже обережний у висновках про природу поверхневих утворень на Марсі і не вважав гіпотезу про існування життя на цій планеті науково обґрунтованою.

 

Протягом 8 років Скіапареллі спостерігав кілька темних плям на Меркурії і 1882 р. дійшов висновку, що він обертається навколо Сонця, як Місяць навколо Землі, тобто завжди повернутий до Сонця одним боком. Намагався він також визначити період обертання навколо осі Венери — планети, на поверхні якої не видно жодної деталі; вважав, що ця планета обертається дуже повільно. Вивчав Скіапареллі також Сатурн, визначавелементи орбіт подвійних зір, займався історією астрономії, зокрема астрономією Вавілона, Стародавньої Греції, Єгипта, Палестини; переклав з арабської мови астрономічні твори аль-Баттані.

 

Скіапареллі був членом Академії деї Лінчеї, а також багатьох інших італійських і зарубіжних академій, зокрема іноземним членом Петербурзької АН (з 1874 р.). Двічі був нагороджений премією ім. Лаланда Паризької АН.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1985

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1