Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Ежена Дельпорта

 

 

Бельгійський астроном Ежен Жозеф Дельпорт народився 10 січня 1882 р. (помер 19 жовтня 1955 р.) у с. Женаппе. В 1903 р. закінчив з відзнакою Брюссельський університет і одразу ж поступив позаштатним асистентом до Королівської обсерваторії в Укклі, де працював все життя. В 1904 р. став асистентом, 1909 р. — молодшим астрономом, 1923 р. — астрономом. Протягом 1903—1919 рр. Дельпорт провів тисячі спостережень проходжень опорних зір, серед них — 3533 зір для міжнародної кооперативної програми «Карта неба»; виконав ретельне дослідження похибок поділок меридіанного круга, визначив різницю довгот між обсерваторіями в Парижі і Укклі; керував створенням служби часу в обсерваторії. У 1919 р. він розпочав систематичні спостереження комет і астероїдів, спочатку візуальні, а з 1925 р. — також і фотографічні. Серед багатьох відкритих Дельпортом малих планет — Амор і Адоніс, які близько підходять до Землі. Він незалежно відкрив комету, що тепер носить назву Дютуа—Неуйміна—Дельпорта. За дорученням Міжнародного астрономічного союзу видав у 1930 р. атлас сузір’їв, в якому остаточно установлено межі сузір’їв для всього неба.

 

У 1936 р. Дельпорт призначений директором Королівської обсерваторії. Він дбав про розширення досліджень в ній, установив метровий рефлектор, подвійний 40-см астрограф, новий меридіанний круг. Після виходу у відставку в 1947 р. продовжував вивчати пластинки з астероїдами.

 

Дельпорт одержав декілька премій Бельгійської королівської АН, з 1949 р. очолював Національний комітет з астрономії. Його було обрано членом-кореспондентом Паризької АН і Бюро довгот у Парижі.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1977

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1