Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Ежена Дельпорта

 

 

Бельгійський астроном Ежен Жозеф Дельпорт народився 10 січня 1882 р. (помер 19 жовтня 1955 р.) у с. Женаппе. В 1903 р. закінчив з відзнакою Брюссельський університет і одразу ж поступив позаштатним асистентом до Королівської обсерваторії в Укклі, де працював все життя. В 1904 р. став асистентом, 1909 р. — молодшим астрономом, 1923 р. — астрономом. Протягом 1903—1919 рр. Дельпорт провів тисячі спостережень проходжень опорних зір, серед них — 3533 зір для міжнародної кооперативної програми «Карта неба»; виконав ретельне дослідження похибок поділок меридіанного круга, визначив різницю довгот між обсерваторіями в Парижі і Укклі; керував створенням служби часу в обсерваторії. У 1919 р. він розпочав систематичні спостереження комет і астероїдів, спочатку візуальні, а з 1925 р. — також і фотографічні. Серед багатьох відкритих Дельпортом малих планет — Амор і Адоніс, які близько підходять до Землі. Він незалежно відкрив комету, що тепер носить назву Дютуа—Неуйміна—Дельпорта. За дорученням Міжнародного астрономічного союзу видав у 1930 р. атлас сузір’їв, в якому остаточно установлено межі сузір’їв для всього неба.

 

У 1936 р. Дельпорт призначений директором Королівської обсерваторії. Він дбав про розширення досліджень в ній, установив метровий рефлектор, подвійний 40-см астрограф, новий меридіанний круг. Після виходу у відставку в 1947 р. продовжував вивчати пластинки з астероїдами.

 

Дельпорт одержав декілька премій Бельгійської королівської АН, з 1949 р. очолював Національний комітет з астрономії. Його було обрано членом-кореспондентом Паризької АН і Бюро довгот у Парижі.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1977

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1