Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Ежена Дельпорта

 

 

Бельгійський астроном Ежен Жозеф Дельпорт народився 10 січня 1882 р. (помер 19 жовтня 1955 р.) у с. Женаппе. В 1903 р. закінчив з відзнакою Брюссельський університет і одразу ж поступив позаштатним асистентом до Королівської обсерваторії в Укклі, де працював все життя. В 1904 р. став асистентом, 1909 р. — молодшим астрономом, 1923 р. — астрономом. Протягом 1903—1919 рр. Дельпорт провів тисячі спостережень проходжень опорних зір, серед них — 3533 зір для міжнародної кооперативної програми «Карта неба»; виконав ретельне дослідження похибок поділок меридіанного круга, визначив різницю довгот між обсерваторіями в Парижі і Укклі; керував створенням служби часу в обсерваторії. У 1919 р. він розпочав систематичні спостереження комет і астероїдів, спочатку візуальні, а з 1925 р. — також і фотографічні. Серед багатьох відкритих Дельпортом малих планет — Амор і Адоніс, які близько підходять до Землі. Він незалежно відкрив комету, що тепер носить назву Дютуа—Неуйміна—Дельпорта. За дорученням Міжнародного астрономічного союзу видав у 1930 р. атлас сузір’їв, в якому остаточно установлено межі сузір’їв для всього неба.

 

У 1936 р. Дельпорт призначений директором Королівської обсерваторії. Він дбав про розширення досліджень в ній, установив метровий рефлектор, подвійний 40-см астрограф, новий меридіанний круг. Після виходу у відставку в 1947 р. продовжував вивчати пластинки з астероїдами.

 

Дельпорт одержав декілька премій Бельгійської королівської АН, з 1949 р. очолював Національний комітет з астрономії. Його було обрано членом-кореспондентом Паризької АН і Бюро довгот у Парижі.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1977

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1