Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Мілтона Х’юмасона

 

 

Відомий американський астроном Мілтон Х’юмасон народився 19 серпня 1891 р. (помер 18 червня 1972 р.) в м. Додж-Сентері (штат Міннесота). Спеціальної астрономічної освіти Х’юмасон не одержав, проте 1917 р. розпочав працювати в обсерваторії Маунт-Вілсон як асистент спостерігача. Завдяки виявленим під час спостережень майстерності та наполегливості його через деякий час зарахували до штату наукових співробітників тієї ж обсерваторії. Там Х’юмасон працював 40 років аж до 1957 р.

 

Наукові дослідження Х’юмасона стосуються спектрального вивчення зір та галактик. На початку своєї діяльності разом із американськими вченими Адамсом (1876—1956) та Джоєм (1882—1973) він брав участь в широкій програмі визначення спектральних абсолютних величин 4179 зір. Тоді ж вчений одержав велику кількість фотографій зоряних областей. 1928 р. Х’юмасон займав провідне становище в систематичних спектральних спостереженнях слабких галактик, розпочатих в обсерваторії Маунт-Вілсон і згодом використаних для визначення променевих швидкостей цих об’єктів.

 

Ця робота була продовженням досліджень американського астронома Слайфера (1875—1969), який відкрив наявність істотних променевих швидкостей галактик і протягом 10 років був єдиним, хто активно працював у цьому напрямі. Порівняно з променевими швидкостями зір, променеві швидкості галактик дуже великі: майже у всіх випадках вони становлять сотні і навіть тисячі кілометрів за секунду. Астрономи дістали змогу одержати спектри далеких слабких галактик тільки у 20—30 рр. XX ст. в зв’язку із застосуванням спектрографів з надпотужними камерами і високочутливих фотографічних емульсій.

 

Х’юмасон розробив спеціальну методику для фотографування спектрів слабких галактик на 100-дюймовому, а потім і на 200-дюймовому телескопах-рефлекторах. 1936 р. вчений одержав залежність типу галактики від її середнього спектрального класу. Зазначимо, що випромінювання галактик в основному є сумою випромінювання зір, що входять до них. Виходячи з цього, спектр кожної галактики можна вважати деякою складною комбінацією зоряних спектрів різних класів. Тому він і дістав назву середнього спектрального класу. Із встановленої Х’юмасоном закономірності випливало, що спіральні галактики мають більш ранні спектральні класи, ніж еліптичні.

 

1956 р. Х’юмасон, Мейол та Сендейдж опублікували статтю про червоне зміщення позагалактичних об’єктів. Вона містила список доплерівських зміщень для 620 галактик, які спостерігалися на обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар, а також 300 галактик, які спостерігалися на Лікській обсерваторії. Найбільше із опублікованих в цій статті значень червоного зміщення відповідає швидкості 61000 км/с або 1/5 швидкості світла. З такою швидкістю ця галактика віддаляється від Сонячної системи, її спектр було одержано 1952 р. на 200-дюймовому телескопі. Пізніше інші вчені виявили значно більші величини швидкостей віддалення позагалактичних об’єктів.

 

Х’юмасон проводив спостереження великого числа нестаціонарних об’єктів: нових та наднових зір, а також слабих голубих зір і білих карликів.

 

1961 р. вчений відкрив комету, особливість якої полягає в значній активності на великих відстанях від Сонця.

 

Х’юмасон був членом багатьох наукових товариств.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 1997

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1