Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про П’єра Ґассенді

 

 

Французький філософ-матеріаліст П’єр Ґассенді народився 22 січня 1592 р. (помер 24 жовтня 1655 р.) у селищі Шантерс’є поблизу міста Дінь, що на півдні Франції, у родині селянина. Гассенді рано виявив здібності і вже у 17 років став викладачем риторики у місті Дінь, а через три роки очолив кафедру філософії. У своїх лекціях він пропагував і відроджував матеріалістичні погляди Епікура, пояснював фізичні явища з погляду матеріалізму. Коло його наукових інтересів було дуже широким, окрім філософії Гассенді з успіхом займався математикою і механікою. Захоплювався він і астрономією, навіть провадив деякі спостереження. Так, йому першому вдалося спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця 7 листопада 1631 р., передбачене Кеплером. Завдяки цьому Гассенді став відомий як астроном.

 

У 1645 р. учений переїздить до Парижа, де займає посаду професора математики у Королівській колегії. Багато часу він приділяє також історичним працям. У 1647 р. Гассенді надрукував книгу, де проаналізував відомі на той час системи світу Птолемея, Коперника та Тіхо Браге. Автор віддав перевагу геліоцентричній системі Коперника, але зробив це у дуже обережній, завуальованій формі. Всього 14 років минуло від сумнозвісного суду над Галілеєм, тому відкрито пропагувати вчення Коперника було небезпечно. За свої погляди Гассенді переслідувався єзуїтами. Його діяльність у складних умовах XVII ст. мала прогресивний характер.

 

У 1654 р. побачила світ велика історична праця Гассенді, присвячена біографіям видатних учених, таких, як Тіхо Браге, Коперник та деяких інших. У передмові вчений подає коротку історію розвитку стародавньої астрономії. Того ж року з’явилася ще одна праця Гассенді, присвячена історії виникнення та розвитку календаря.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1