Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про П’єра Ґассенді

 

 

Французький філософ-матеріаліст П’єр Ґассенді народився 22 січня 1592 р. (помер 24 жовтня 1655 р.) у селищі Шантерс’є поблизу міста Дінь, що на півдні Франції, у родині селянина. Гассенді рано виявив здібності і вже у 17 років став викладачем риторики у місті Дінь, а через три роки очолив кафедру філософії. У своїх лекціях він пропагував і відроджував матеріалістичні погляди Епікура, пояснював фізичні явища з погляду матеріалізму. Коло його наукових інтересів було дуже широким, окрім філософії Гассенді з успіхом займався математикою і механікою. Захоплювався він і астрономією, навіть провадив деякі спостереження. Так, йому першому вдалося спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця 7 листопада 1631 р., передбачене Кеплером. Завдяки цьому Гассенді став відомий як астроном.

 

У 1645 р. учений переїздить до Парижа, де займає посаду професора математики у Королівській колегії. Багато часу він приділяє також історичним працям. У 1647 р. Гассенді надрукував книгу, де проаналізував відомі на той час системи світу Птолемея, Коперника та Тіхо Браге. Автор віддав перевагу геліоцентричній системі Коперника, але зробив це у дуже обережній, завуальованій формі. Всього 14 років минуло від сумнозвісного суду над Галілеєм, тому відкрито пропагувати вчення Коперника було небезпечно. За свої погляди Гассенді переслідувався єзуїтами. Його діяльність у складних умовах XVII ст. мала прогресивний характер.

 

У 1654 р. побачила світ велика історична праця Гассенді, присвячена біографіям видатних учених, таких, як Тіхо Браге, Коперник та деяких інших. У передмові вчений подає коротку історію розвитку стародавньої астрономії. Того ж року з’явилася ще одна праця Гассенді, присвячена історії виникнення та розвитку календаря.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1