Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про П’єра Ґассенді

 

 

Французький філософ-матеріаліст П’єр Ґассенді народився 22 січня 1592 р. (помер 24 жовтня 1655 р.) у селищі Шантерс’є поблизу міста Дінь, що на півдні Франції, у родині селянина. Гассенді рано виявив здібності і вже у 17 років став викладачем риторики у місті Дінь, а через три роки очолив кафедру філософії. У своїх лекціях він пропагував і відроджував матеріалістичні погляди Епікура, пояснював фізичні явища з погляду матеріалізму. Коло його наукових інтересів було дуже широким, окрім філософії Гассенді з успіхом займався математикою і механікою. Захоплювався він і астрономією, навіть провадив деякі спостереження. Так, йому першому вдалося спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця 7 листопада 1631 р., передбачене Кеплером. Завдяки цьому Гассенді став відомий як астроном.

 

У 1645 р. учений переїздить до Парижа, де займає посаду професора математики у Королівській колегії. Багато часу він приділяє також історичним працям. У 1647 р. Гассенді надрукував книгу, де проаналізував відомі на той час системи світу Птолемея, Коперника та Тіхо Браге. Автор віддав перевагу геліоцентричній системі Коперника, але зробив це у дуже обережній, завуальованій формі. Всього 14 років минуло від сумнозвісного суду над Галілеєм, тому відкрито пропагувати вчення Коперника було небезпечно. За свої погляди Гассенді переслідувався єзуїтами. Його діяльність у складних умовах XVII ст. мала прогресивний характер.

 

У 1654 р. побачила світ велика історична праця Гассенді, присвячена біографіям видатних учених, таких, як Тіхо Браге, Коперник та деяких інших. У передмові вчений подає коротку історію розвитку стародавньої астрономії. Того ж року з’явилася ще одна праця Гассенді, присвячена історії виникнення та розвитку календаря.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1