Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Пола Меррілла

 

Американський астроном Пол Віллард Меррілл народився 15 серпня 1887 р. (помер 19 липня 1961 р.) в Міннеаполісі, штат Міннесота. Пола цікавили математика і фізика, саме їм він приділяв основну увагу під час навчання у Станфордському університеті. Через деякий час після закінчення університету він почав працювати у Лікській обсерваторії і вирішив присвятити своє життя астрономії. Меррілл пройшов спеціальну підготовку в Каліфорнійському університеті в Берклі й 1913 р. захистив дисертацію. Він змінив кілька місць роботи (Мічманський університет, Національне бюро стандартів) і нарешті у 1919 р. потрапив в обсерваторію Маунт-Вільсон. Тут він працював протягом 33 років.

 

Меррілла цікавило вивчення спектрів зір різних класів. Він був першим, хто одержав спектрограми зір в інфрачервоному світлі, знайшов і ототожнив цілий ряд ліній і молекулярних смуг у цьому діапазоні. Його дослідження зір ранніх класів увінчались створенням каталогів зір типу Ве, які були опубліковані у 1935 і 1943 рр. і містили понад 2000 зір.

 

Але найбільшого успіху Меррілл добився при вивченні зір пізніх спектральних класів (М, N, S) і довгоперіодичних змінних зір. Досліджуючи спектри зір типу S, він відкрив у них технецій і точно встановив наявність цирконію. Ці відкриття були дуже важливі — вони підтвердили перебіг ядерних реакцій в атмосферах холодних червоних зір. До відкриття привело його і дослідження довгоперіодичних змінних: Меррілл виявив так звані симбіотичні зорі. Вивчаючи спектр зорі R Водолія, він дійшов висновку, що це дві зорі — холодна червона і дуже гаряча блакитна, вкриті спільною туманністю. Тому в спектрахцих зір можна побачити і низькотемпературні лінії поглинання,і високотемпературні яскраві емісійні лінії. Подальші дослідження зір цього типу (а зараз їх відомо понад 30) виявили, що скоріше за всеце маленькі блакитні зорі, оточені простягнутими оболонками; можливо, у минулому ці зорі були новими. За досягнення у вивченні спектрів зір Меррілл був нагороджений медалями ім. Дрепера Національної Академії наук США та ім. Брюс Тихоокеанськогоастрономічного товариства.

 

З 1952 р. Меррілл працював у відділенні Інституту Карнегі у Пасадені. З 1956 по 1958 рік був президентом Американського астрономічного товариства.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1987

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1