Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Пола Меррілла

 

Американський астроном Пол Віллард Меррілл народився 15 серпня 1887 р. (помер 19 липня 1961 р.) в Міннеаполісі, штат Міннесота. Пола цікавили математика і фізика, саме їм він приділяв основну увагу під час навчання у Станфордському університеті. Через деякий час після закінчення університету він почав працювати у Лікській обсерваторії і вирішив присвятити своє життя астрономії. Меррілл пройшов спеціальну підготовку в Каліфорнійському університеті в Берклі й 1913 р. захистив дисертацію. Він змінив кілька місць роботи (Мічманський університет, Національне бюро стандартів) і нарешті у 1919 р. потрапив в обсерваторію Маунт-Вільсон. Тут він працював протягом 33 років.

 

Меррілла цікавило вивчення спектрів зір різних класів. Він був першим, хто одержав спектрограми зір в інфрачервоному світлі, знайшов і ототожнив цілий ряд ліній і молекулярних смуг у цьому діапазоні. Його дослідження зір ранніх класів увінчались створенням каталогів зір типу Ве, які були опубліковані у 1935 і 1943 рр. і містили понад 2000 зір.

 

Але найбільшого успіху Меррілл добився при вивченні зір пізніх спектральних класів (М, N, S) і довгоперіодичних змінних зір. Досліджуючи спектри зір типу S, він відкрив у них технецій і точно встановив наявність цирконію. Ці відкриття були дуже важливі — вони підтвердили перебіг ядерних реакцій в атмосферах холодних червоних зір. До відкриття привело його і дослідження довгоперіодичних змінних: Меррілл виявив так звані симбіотичні зорі. Вивчаючи спектр зорі R Водолія, він дійшов висновку, що це дві зорі — холодна червона і дуже гаряча блакитна, вкриті спільною туманністю. Тому в спектрахцих зір можна побачити і низькотемпературні лінії поглинання,і високотемпературні яскраві емісійні лінії. Подальші дослідження зір цього типу (а зараз їх відомо понад 30) виявили, що скоріше за всеце маленькі блакитні зорі, оточені простягнутими оболонками; можливо, у минулому ці зорі були новими. За досягнення у вивченні спектрів зір Меррілл був нагороджений медалями ім. Дрепера Національної Академії наук США та ім. Брюс Тихоокеанськогоастрономічного товариства.

 

З 1952 р. Меррілл працював у відділенні Інституту Карнегі у Пасадені. З 1956 по 1958 рік був президентом Американського астрономічного товариства.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1987

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1