Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Пола Меррілла

 

Американський астроном Пол Віллард Меррілл народився 15 серпня 1887 р. (помер 19 липня 1961 р.) в Міннеаполісі, штат Міннесота. Пола цікавили математика і фізика, саме їм він приділяв основну увагу під час навчання у Станфордському університеті. Через деякий час після закінчення університету він почав працювати у Лікській обсерваторії і вирішив присвятити своє життя астрономії. Меррілл пройшов спеціальну підготовку в Каліфорнійському університеті в Берклі й 1913 р. захистив дисертацію. Він змінив кілька місць роботи (Мічманський університет, Національне бюро стандартів) і нарешті у 1919 р. потрапив в обсерваторію Маунт-Вільсон. Тут він працював протягом 33 років.

 

Меррілла цікавило вивчення спектрів зір різних класів. Він був першим, хто одержав спектрограми зір в інфрачервоному світлі, знайшов і ототожнив цілий ряд ліній і молекулярних смуг у цьому діапазоні. Його дослідження зір ранніх класів увінчались створенням каталогів зір типу Ве, які були опубліковані у 1935 і 1943 рр. і містили понад 2000 зір.

 

Але найбільшого успіху Меррілл добився при вивченні зір пізніх спектральних класів (М, N, S) і довгоперіодичних змінних зір. Досліджуючи спектри зір типу S, він відкрив у них технецій і точно встановив наявність цирконію. Ці відкриття були дуже важливі — вони підтвердили перебіг ядерних реакцій в атмосферах холодних червоних зір. До відкриття привело його і дослідження довгоперіодичних змінних: Меррілл виявив так звані симбіотичні зорі. Вивчаючи спектр зорі R Водолія, він дійшов висновку, що це дві зорі — холодна червона і дуже гаряча блакитна, вкриті спільною туманністю. Тому в спектрахцих зір можна побачити і низькотемпературні лінії поглинання,і високотемпературні яскраві емісійні лінії. Подальші дослідження зір цього типу (а зараз їх відомо понад 30) виявили, що скоріше за всеце маленькі блакитні зорі, оточені простягнутими оболонками; можливо, у минулому ці зорі були новими. За досягнення у вивченні спектрів зір Меррілл був нагороджений медалями ім. Дрепера Національної Академії наук США та ім. Брюс Тихоокеанськогоастрономічного товариства.

 

З 1952 р. Меррілл працював у відділенні Інституту Карнегі у Пасадені. З 1956 по 1958 рік був президентом Американського астрономічного товариства.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1987

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1