Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Ламонта

 

 

Шотландський астроном і геофізик Йоганн Ламонт народився 13 грудня 1806 р. (помер 6 серпня 1879 р.) у Бреймарі (Шотландія). Початкову освіту одержав у приватній школі, виявивши неабиякі здібності до наук; у 12 років став учнем у шотландському католицькому монастирі в Регенсбурзі (Баварія). Тут він особливо старанно вивчав математику, читав праці Л. Ейлера. В 1827 р. Ламонта послали до астрономічної обсерваторії в Богечхаузені, поблизу Мюнхена, для дальшого навчання. Через рік він одержав посяду асистента в обсерваторії, а 1833 р., після смерті її директора Й. Зольднера, очолив обсерваторію і працював тут до кінця життя. З 1852 р. був також професором астрономії Мюнхенського університету.

 

Наукові праці Ламонта присвячені астрономії, геодезії, метеорології, геофізиці. Обсерваторія в Богенхаузені мала один з найбільших і найкращих на той час телескопів — 28-сантиметровий рефрактор Фраунгофера. З ним інструментом Ламонт спостерігав супутники Сатурна (1836) і Урана (1837), визначив їх орбіти. Дослідження супутників Урана використав також для обчислення маси планети і одержав більш точне значення, ніж те, що було відоме із вивчення взаємних збурень Урана, Юпітера і Сатурна. Зробив довгі ряди спостережень комети Галлея в її появі 1835 р., спостерігав сонячні затемнення 1842 і 1860 рр. і описав ці явища. Велике місце в астрономічних роботах Ламонта посідають меридіанні спостереження положень слабких зір. В обсерваторії їх розпочав ще його попередник Зольднер. Ламонт опрацював і надрукував матеріали його досліджень. Сам він, разом із своїм асистентом, зробив спостереження майже 35 тис. зір, які були опубліковані в 10 випусках Каталога протягом 1866—1874 рр. Каталог Ламонта стоїть в одному ряду з каталогами Лаланда, Бесселя, Аргеландера як одне з найвищих досягнень позиційної астрономії  XIX ст.

 

Коли 1840  р. було організовано міжнародну систему геомагнітних спостережень, Ламонт з ентузіазмом приєднався до цього проекту. На цей час він вже почав регулярні метеорологічні спостереження і провадив їх протягом 40 років за допомогою сконструйованого ним приладу для вимірювань і реєстрації даних. Ламонт розробив нові прилади і для магнітних вимірювань, написав низку статей з теорії цих інструментів. У 1841—1845 рр. виконував із своїми помічниками спостереження магнітних варіацій кожні 1—2 години, навіть вночі. У1856—1858 рр. їздив в експедиції до Франції, Іспанії, Португалії, Бельгії, Голландії, Данії. Невтомні регулярні дослідження земного магнетизму привели Ламонта до відкриття періодичності магнітних варіацій, яка збігається з періодичністю сонячних плям, що її відкрив 1843 р. С.Г. Швабе. Дослідження Ламонта були початком вивчення сонячно-земних зв’язків, велике значення котрих для нашої планети все більше підтверджується сучасною наукою.

 

Ламонта було обрано членом Баварської АН і зарубіжним членом Лондонського королівського товариства (1852).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1980

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1