Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Ламонта

 

 

Шотландський астроном і геофізик Йоганн Ламонт народився 13 грудня 1806 р. (помер 6 серпня 1879 р.) у Бреймарі (Шотландія). Початкову освіту одержав у приватній школі, виявивши неабиякі здібності до наук; у 12 років став учнем у шотландському католицькому монастирі в Регенсбурзі (Баварія). Тут він особливо старанно вивчав математику, читав праці Л. Ейлера. В 1827 р. Ламонта послали до астрономічної обсерваторії в Богечхаузені, поблизу Мюнхена, для дальшого навчання. Через рік він одержав посяду асистента в обсерваторії, а 1833 р., після смерті її директора Й. Зольднера, очолив обсерваторію і працював тут до кінця життя. З 1852 р. був також професором астрономії Мюнхенського університету.

 

Наукові праці Ламонта присвячені астрономії, геодезії, метеорології, геофізиці. Обсерваторія в Богенхаузені мала один з найбільших і найкращих на той час телескопів — 28-сантиметровий рефрактор Фраунгофера. З ним інструментом Ламонт спостерігав супутники Сатурна (1836) і Урана (1837), визначив їх орбіти. Дослідження супутників Урана використав також для обчислення маси планети і одержав більш точне значення, ніж те, що було відоме із вивчення взаємних збурень Урана, Юпітера і Сатурна. Зробив довгі ряди спостережень комети Галлея в її появі 1835 р., спостерігав сонячні затемнення 1842 і 1860 рр. і описав ці явища. Велике місце в астрономічних роботах Ламонта посідають меридіанні спостереження положень слабких зір. В обсерваторії їх розпочав ще його попередник Зольднер. Ламонт опрацював і надрукував матеріали його досліджень. Сам він, разом із своїм асистентом, зробив спостереження майже 35 тис. зір, які були опубліковані в 10 випусках Каталога протягом 1866—1874 рр. Каталог Ламонта стоїть в одному ряду з каталогами Лаланда, Бесселя, Аргеландера як одне з найвищих досягнень позиційної астрономії  XIX ст.

 

Коли 1840  р. було організовано міжнародну систему геомагнітних спостережень, Ламонт з ентузіазмом приєднався до цього проекту. На цей час він вже почав регулярні метеорологічні спостереження і провадив їх протягом 40 років за допомогою сконструйованого ним приладу для вимірювань і реєстрації даних. Ламонт розробив нові прилади і для магнітних вимірювань, написав низку статей з теорії цих інструментів. У 1841—1845 рр. виконував із своїми помічниками спостереження магнітних варіацій кожні 1—2 години, навіть вночі. У1856—1858 рр. їздив в експедиції до Франції, Іспанії, Португалії, Бельгії, Голландії, Данії. Невтомні регулярні дослідження земного магнетизму привели Ламонта до відкриття періодичності магнітних варіацій, яка збігається з періодичністю сонячних плям, що її відкрив 1843 р. С.Г. Швабе. Дослідження Ламонта були початком вивчення сонячно-земних зв’язків, велике значення котрих для нашої планети все більше підтверджується сучасною наукою.

 

Ламонта було обрано членом Баварської АН і зарубіжним членом Лондонського королівського товариства (1852).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1980

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1