Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Дрейпер Генрі (7.III.1837 — 20.XI.1882)

 

Dreiper 

Американський астроном-аматор Генрі Дрейпер (раніше казали Дрепер) народився 7 березня 1837 р. в окрузі Принс-Едвард (шт. Вірджинія). Закінчивши (1858) Нью-Йоркський університет, здобув фах лікаря і працював у шпиталі Бельв’ю (Нью-Йорк). З 1860 р. — професор природничих наук, а потім — професор фізіології, хімії та фізики Нью-Йоркського університету.

 

Один з найвідоміших в історії США аматорів астрономії. З 1860 р. виконував астрономічні спостереження у власній обсерваторії у м. Гастінгс-он-Гудзон (штат Нью-Йорк). Одним із перших став застосовувати фотографію в астрономії — одержав якісні фотографії поверхні Місяця, диска Сонця, сонячного спектра, а також першу (1872) фотографію спектра зорі, де було видно лінії поглинання.

 

З допомогою сухих фотографічних емульсій (почав їх використовувати у 1879 р.) отримав фотографії спектрів яскравих зір, Місяця, Марса, Юпітера, туманності Оріона, комети 1881 ІІІ. Розробив точний механізм часового ведення телескопа, що дозволив робити тривалі експозиції під час фотографування небесних світил.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, а також фундаментальний каталог зоряних спектрів, укладений (1918—1924) в Гарвардській обсерваторії завдяки фінансуванню з фонду Дрейпера, який заснувала дружина науковця після його смерті.

 

Генрі Дрейпер помер 20 листопада 1882 р. в Нью-Йорку.

 

Докладніше про Генрі Дрейпера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1