Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фоґель Карл Герман (3.IV.1841 — 13.VIII.1907)

 

Fogel 

Німецький астроном Герман Карл Фоґель народився 3 квітня 1841 р. у Лейпцигу. Здобув вищу освіту в Політехнічній школі в Дрездені. Протягом 1865—1870 рр. працював у Лейпцігській обсерваторії. Упродовж 1870—1874 років — у приватній обсерваторії Боткамп (поблизу Кіля). З 1874 р. працював у Потсдамі (з 1879 р. — професор), брав участь у створенні Потсдамської астрофізичної обсерваторії (у 1882—1907 роках був її першим директором).

 

Галузь наукових інтересів Германа Карла Фоґеля ― астроспектроскопія. Виконав спектральні спостереження всіх планет Сонячної системи, багатьох комет, туманностей, нових зір. Досліджував у лабораторії спектральними методами речовину метеоритів з метою виявлення в ній сполук вуглецю. Вивчив спектр полярних сяйв.

 

Удосконалив створену Анджело Секкі спектральну класифікацію зір. Виконав разом з Г. Мюллером візуальні спостереження спектрів 4051 зір й опублікував (1882) перший спектроскопічний каталог зір («Спектроскопічні спостереження зірок») до 7,5 зоряної величини.

 

Побудував (1887) разом з Ю. Шейнером вдосконалений спектрограф, що дозволяв отримувати фотографії спектрів зір високої якості (з цим інструментом вони першими почали систематичні точні вимірювання променевих швидкостей зір — остаточно довели (1889), що змінність блиску зорі Алголь викликана затемненнями в подвійній системі, встановили спектральну подвійність α Діви (Спіки) і β Ліри, уклали каталог променевих швидкостей 52 зір).

 

На честь науковця названо кратер на місяці, кратер на Марсі, астероїд 11762 Фоґель.

 

Герман Карл Фоґель 13 серпня 1907 р. у Потсдамі.

 

Докладніше про Карла Фоґеля

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1