Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фоґель Карл Герман (3.IV.1841 — 13.VIII.1907)

 

Fogel 

Німецький астроном Герман Карл Фоґель народився 3 квітня 1841 р. у Лейпцигу. Здобув вищу освіту в Політехнічній школі в Дрездені. Протягом 1865—1870 рр. працював у Лейпцігській обсерваторії. Упродовж 1870—1874 років — у приватній обсерваторії Боткамп (поблизу Кіля). З 1874 р. працював у Потсдамі (з 1879 р. — професор), брав участь у створенні Потсдамської астрофізичної обсерваторії (у 1882—1907 роках був її першим директором).

 

Галузь наукових інтересів Германа Карла Фоґеля ― астроспектроскопія. Виконав спектральні спостереження всіх планет Сонячної системи, багатьох комет, туманностей, нових зір. Досліджував у лабораторії спектральними методами речовину метеоритів з метою виявлення в ній сполук вуглецю. Вивчив спектр полярних сяйв.

 

Удосконалив створену Анджело Секкі спектральну класифікацію зір. Виконав разом з Г. Мюллером візуальні спостереження спектрів 4051 зір й опублікував (1882) перший спектроскопічний каталог зір («Спектроскопічні спостереження зірок») до 7,5 зоряної величини.

 

Побудував (1887) разом з Ю. Шейнером вдосконалений спектрограф, що дозволяв отримувати фотографії спектрів зір високої якості (з цим інструментом вони першими почали систематичні точні вимірювання променевих швидкостей зір — остаточно довели (1889), що змінність блиску зорі Алголь викликана затемненнями в подвійній системі, встановили спектральну подвійність α Діви (Спіки) і β Ліри, уклали каталог променевих швидкостей 52 зір).

 

На честь науковця названо кратер на місяці, кратер на Марсі, астероїд 11762 Фоґель.

 

Герман Карл Фоґель 13 серпня 1907 р. у Потсдамі.

 

Докладніше про Карла Фоґеля

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1