Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Секкі П’єтро Анджело (29.VI.1818 — 26.II.1878)

 

Sekki 

Італійський астроном Анджело П’єтро Секкі народився 29 червня 1818 р. в Реджо-нель-Емілія. Здобув освіту в Римському єзуїтському колегіумі. До 1848 р. викладав фізику і математику в єзуїтських колегіумах у Лоретто та Римі, потім нетривалий час викладав в Стоунігерст (Англія) і Джорджтаунському університеті (США). Протягом 1849—1878 рр. — професор астрономії та директор обсерваторії Римського єзуїтського колегіуму (нині Папський григоріанський університет).

 

Галузь наукових інтересів Анджело Секкі — спектроскопія небесних тіл. Один із піонерів астроспектроскопії (серед астрономів Секкі отримав неофіційний титул «батька астрофізики»). На початку астрономічних досліджень спостерігав планети (робив замальовки Марса), туманності, подвійні зорі. Помітив (1859) дві темні лінії на Марсі й назвав їх «canali» (протоки) — це поняття потім широко використовував Джованні Скіапареллі.

 

Протягом 1863—1868 рр. вивчив спектри близько 4000 зір. Першим висунув ідею класифікації зоряних спектрів і розробив її (1863), розділивши зоряні спектри на чотири основні типи (ця класифікація була загальновизнаною до запровадження на початку XX ст. гарвардської класифікації). Виділив також деякі пекулярні спектри, що не вкладалися в звичайну класифікацію (зорі з емісійними лініями, Нові).

 

Вивчав поверхню Сонця (плями, гранули, протуберанці), розробив теорію його будови, засновану на уявленні про газ, що перебуває в стані сильного стиснення. Уперше (1860) сфотографував сонячну корону. Одночасно з Вільямом Гаґґінсом виконав перші спектральні спостереження планет (виявив у червоній ділянці спектра Юпітера смуги поглинання, згодом ототожненої з метаном). Працював також в галузі геодезії, метеорології (прогнозування погоди), земного магнетизму.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 4705 Секкі.

 

Анджело П’єтро Секкі помер 26 лютого 1878 р.

 

Докладніше про Анджело Секкі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1