Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Секкі П’єтро Анджело (29.VI.1818 — 26.II.1878)

 

Sekki 

Італійський астроном Анджело П’єтро Секкі народився 29 червня 1818 р. в Реджо-нель-Емілія. Здобув освіту в Римському єзуїтському колегіумі. До 1848 р. викладав фізику і математику в єзуїтських колегіумах у Лоретто та Римі, потім нетривалий час викладав в Стоунігерст (Англія) і Джорджтаунському університеті (США). Протягом 1849—1878 рр. — професор астрономії та директор обсерваторії Римського єзуїтського колегіуму (нині Папський григоріанський університет).

 

Галузь наукових інтересів Анджело Секкі — спектроскопія небесних тіл. Один із піонерів астроспектроскопії (серед астрономів Секкі отримав неофіційний титул «батька астрофізики»). На початку астрономічних досліджень спостерігав планети (робив замальовки Марса), туманності, подвійні зорі. Помітив (1859) дві темні лінії на Марсі й назвав їх «canali» (протоки) — це поняття потім широко використовував Джованні Скіапареллі.

 

Протягом 1863—1868 рр. вивчив спектри близько 4000 зір. Першим висунув ідею класифікації зоряних спектрів і розробив її (1863), розділивши зоряні спектри на чотири основні типи (ця класифікація була загальновизнаною до запровадження на початку XX ст. гарвардської класифікації). Виділив також деякі пекулярні спектри, що не вкладалися в звичайну класифікацію (зорі з емісійними лініями, Нові).

 

Вивчав поверхню Сонця (плями, гранули, протуберанці), розробив теорію його будови, засновану на уявленні про газ, що перебуває в стані сильного стиснення. Уперше (1860) сфотографував сонячну корону. Одночасно з Вільямом Гаґґінсом виконав перші спектральні спостереження планет (виявив у червоній ділянці спектра Юпітера смуги поглинання, згодом ототожненої з метаном). Працював також в галузі геодезії, метеорології (прогнозування погоди), земного магнетизму.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 4705 Секкі.

 

Анджело П’єтро Секкі помер 26 лютого 1878 р.

 

Докладніше про Анджело Секкі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1