Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перше пряме вимірювання відстані до магнітара

19 вересня 2020

 

Астрономи, які використовують «Масив антен з дуже довгою базою» (Very Long Baseline Array, VLBA) Національного наукового фонду, виконали перше пряме геометричне вимірювання відстані до магнітара в нашій галактиці Молочний Шлях. Це може допомогти з’ясувати давню таємницю: чи справді ці об’єкти є джерелом швидких радіосплесків (Fast Radio Bursts, FRB).

Докладніше:

Нові дані від «Габбла» вказують на відсутність певної складової в нинішніх теоріях темної матерії

11 вересня 2020

 

Спостережні дані, отримані за допомогою Космічного телескопа імені Габбла та Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі, дали змогу виявити, що теоретичні моделі темної матерії не містять якоїсь важливої складової. Цей невідомий, залишений без уваги теоретиками, елемент може дозволити пояснити несподівано виявлену розбіжність: спостережні дані про концентрацію темної матерії в масивних скупченнях галактик не відповідають теоретичним комп’ютерним моделям її розподілу в таких скупченнях. Нові висновки вказують на те, що деякі незначні концентрації темної матерії спричиняють ефекти лінзи, що в 10 разів сильніші, ніж очікувалося.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Скіапареллі Вірджиніо Джованні (14.III.1835 — 4.VII.1910)

 Skiaparelli

 

Італійський астроном Джованні Вірджиніо Скіапареллі народився 14 березня 1835 р. у м. Савільяно, поблизу Турина. Закінчивши (1854) Туринський університет, став до роботи в Берлінській обсерваторії. У 1859—1860 рр. працював у Пулковській обсерваторії. З 1862 р. — директор обсерваторії Брера в Мілані.

 

Галузь наукових інтересів — подвійні зорі, об’єкти Сонячної системи. Відкрив (1861) астероїд 69 Гесперія. Уперше показав (1866), що метеорні потоки Леоніди й Персеїди пов’язані з кометами.

 

Спостерігав (з 1877 р.) на поверхні Марса утворення, які Анджело П’єтро Секкі раніше назвав «canali» (протоки). Завдяки такій назві в кінці XIX — на початку XX ст. набула поширення думка про штучне походження «каналів» та існування цивілізації на Марсі (її обстоював Персівал Ловелл). Згодом було доведено, що канали є оптичною ілюзією.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 4062 Скіапареллі.

 

Джованні Вірджиніо Скіапареллі помер 4 липня 1910 р. у Мілані.

 

Докладніше про Джованні Скіапареллі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1