Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Надмасивні чорні діри незабаром після Великого Вибуху: як вони сформувалися?

24 березня 2020

Їхня маса в мільярди разів більша, ніж у Сонця: що уможливило появу надмасивних чорних дір, які спостерігали нещодавно, коли Всесвіту, вік якого нині 14 мільярдів років, було «лише» 800 мільйонів років? Для астрофізиків формування цих космічних монстрів за такий короткий час — справжня наукова головоломка, яка ставить важливі питання щодо сучасних знань про розвиток цих небесних тіл.

Докладніше:

Виявлено екзопланету, де йдуть залізні дощі

11 березня 2020

Дослідники, які працюють з Дуже великим телескопом (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), спостерігали надзвичайну планету. На думку науковців на ній ідуть дощі із заліза. Упродовж світлої частини доби температура на цій надгарячій гігантській екзопланеті піднімається вище 2400 градусів Цельсія. За такої температури відбувається випаровування металів. Сильний вітер переносить пари заліза на холодніший нічний бік планети, де вони конденсуються в краплі заліза.

 

На цій ілюстрації показано вигляд екзопланети WASP-76b вночі. На денному боці дуже гарячої гігантської екзопланети температура піднімається вище 2400 градусів Цельсія. Цього достатньо для випаровування металів. Сильний вітер переносить пари заліза на холодніший нічний бік, де вони конденсується в краплі заліза. У лівій частині зображення видно термінатор — межу, що розділяє денний і нічний боки екзопланети. Фото з сайту www.eso.org.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Скіапареллі Вірджиніо Джованні (14.III.1835 — 4.VII.1910)

 Skiaparelli

 

Італійський астроном Джованні Вірджиніо Скіапареллі народився 14 березня 1835 р. у м. Савільяно, поблизу Турина. Закінчивши (1854) Туринський університет, став до роботи в Берлінській обсерваторії. У 1859—1860 рр. працював у Пулковській обсерваторії. З 1862 р. — директор обсерваторії Брера в Мілані.

 

Галузь наукових інтересів — подвійні зорі, об’єкти Сонячної системи. Відкрив (1861) астероїд 69 Гесперія. Уперше показав (1866), що метеорні потоки Леоніди й Персеїди пов’язані з кометами.

 

Спостерігав (з 1877 р.) на поверхні Марса утворення, які Анджело П’єтро Секкі раніше назвав «canali» (протоки). Завдяки такій назві в кінці XIX — на початку XX ст. набула поширення думка про штучне походження «каналів» та існування цивілізації на Марсі (її обстоював Персівал Ловелл). Згодом було доведено, що канали є оптичною ілюзією.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 4062 Скіапареллі.

 

Джованні Вірджиніо Скіапареллі помер 4 липня 1910 р. у Мілані.

 

Докладніше про Джованні Скіапареллі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1