Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґалілей Ґалілео (15.II.1564 — 8.I.1642)

 

Galilei 

Італійський фізик, механік і астроном, один з фундаторів природознавства Ґалілео Ґалілей народився 15 лютого 1564 р. в Пізі. Вже у 25-річному віці став професором математики Пізанського університету. Першим у 1609 р. використав підзорну трубу для астрономічних спостережень. Опублікував їхні результати в «Зоряному віснику» 1.03.1610 р. Ця робота, що підривала основи птолемеєвої системи світу, стала сенсацією. Реакція церковних кіл була жорстокою: в 1615 р. Ґ. Ґалілей постав перед інквізицією, а через рік від нього зажадали відмовитися від геліоцентричної моделі Коперника.

 

Це змусило Ґаліля зайнятися іншими дослідженнями, але зрештою він повернувся до своїх старих ідей. 22.02.1632 р. науковець офіційно оприлюднив працю «Діалог про дві системи світу — птолемеєву і коперникову», у якій подавав обидві моделі, але сам був явно на боці Коперника.

 

У 1633 р. в Римі інквізиція почала проти Ґалілея судовий процес: його піддали важким допитам і змусили привселюдно, у церкві, навколішки зректися від своїх наукових поглядів. «Діалог» був заборонений, а Ґалілей оголошений «в’язнем інквізиції» із забороною вести розмови про вчення Коперника і друкувати будь-що.

 

Перебуваючи на засланні поблизу Флоренції, напівсліпий, він продиктував своїм учням «Бесіди і математичні докази, що стосуються двох нових галузей науки і мають відношення до механіки і місцевого руху», свою головну роботу про закони механіки.

 

Наукової роботи Ґалілей не припиняв до останніх днів життя. На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, ділянка на Ганімеді, астероїд 697 Галілея, автоматична міжпланетна станція NASA «Галілео» (упродовж 1989—2003 рр. досліджувала Юпітер), європейська система супутникової навігації «Galileo».

 

Ґалілео Ґалілей помер 8 січня 1642 р. в Арчетрі (неподалік від Флоренції). У 1737 р. прах Ґ. Ґалілея був перенесений у Флоренцію і поховий у церкві Санта-Кроче, поруч з Мікеланджело.

 

Докладніше про період життя Ґ. Ґалілея, що пов’язаний з винайденням телескопа і астрономічними відкриттями

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1