Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічна дивина: знайдено найдальшу галактику з диском, що обертається

07 жовтня 2024

 

Дослідники виявили найвіддаленішу галактику схожу на Молочний Шлях. Ця спіральна галактика під назвою REBELS-25 здається такою ж упорядкованою, як і сучасні галактики, але ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 700 мільйонів років. Це дивно, оскільки, згідно з поточним розумінням формування галактик, очікується, що такі ранні галактики мають бути більш хаотичними. Обертання та структуру REBELS-25 виявлено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), партнером якої є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґаусс Фрідріх Карл (30.IV.1777 — 23.II.1855)

 

Gauss 

Німецький науковець (математик, астроном, геодезист і фізик) Карл Фрідріх Ґаусс народився 30 квітня 1777 р. у м. Брауншвейг. Вищу освіту здобув (1798) у Ґеттінґенському університеті. З 1799 р. — приват-доцент Брауншвейзького університету. З 1807 р. і до кінця життя — професор математики й астрономії та одночасно директор Ґеттінґенської обсерваторії. Завершив будівництво нової обсерваторії (1816), розпочате ще 1803 р., й обладнав її необхідними інструментами.

 

Внесок в астрономію: вивчивши матеріали спостережень Джузеппе Піацці першого астероїда (Церери), установив, що для визначення орбіти цього небесного тіла досить трьох його спостережень. На основі знайдених розв’язків написав (1809) фундаментальну працю «Теорія руху небесних тіл, які обертаються навколо Сонця по конічних перерізах».

 

На честь науковця в астрономії названо кратер на Місяці, астероїд 1001 Ґауссія, стала Ґаусса (або гравітаційна стала Ґаусса).

 

Карл Фрідріх Ґаусс помер 23 лютого 1855 р. у м. Ґеттінґен.

 

Докладніше про Карла Ґаусса

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1