Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґреґорі Джеймс (ХІ.1638 — Х.1675)

 

Gregori 

Шотландський математик і астроном Джеймс Ґреґорі народився у листопаді 1638 р. у с. Драмоук. Вищу освіту здобу в Сент-Ендрюському університеті. У 25-річному віці опублікував книгу Optica Promota (1663), де вперше описав конструкцію дзеркального телескопа, але не зміг його виготовити (через 10 років по тому за своєю схемою Ґреґорі телескоп виготовив Роберт Гук). Запропонував новий метод вимірювання відстані від Землі до Сонця, який невдовзі використав Е. Галлей. У 1664 р. Ґреґорі познайомився в Лондоні з Р. Гуком, Коллінзом та іншими видатними вченими.

 

Упродовж 1664—1668 рр. перебував в Італії, де працював у галузі математики. Наприкінці 1668 р. очолив кафедру математики в Сент-Ендрюському університеті, яку було спеціально створено для Ґреґорі. У 1674 р. перейшов до Единбурзького університету. Джеймс Ґреґорі — один з фундаторів математичного аналізу. Його вважають одним з найвизначніших математиків XVII ст.

 

На честь науковця названо кратер Ґреґорі на Місяці, телескоп в університеті Сент-Ендрюс і телескоп, установлений в обсерваторії Тейде на Канарських островах.

 

Джеймс Ґреґорі помер у жовтні 1675 р. в Единбурзі (Шотландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1