Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Гокінг Вільям Стівен (08.І.1942 — 14.ІІІ.2018)

 

Hokinh 

Англійський фізик-теоретик і астрофізик Стівен Вільям Гокінг народився в Оксфорді 8 січня 1942 р. (рівно через 300 років після смерті Ґалілея), де і вступив на фізичний факультет. Проте, оскільки в Оксфорді ніхто професійно не цікавився космологією, він перевівся на навчання в Кембридж. Зробив там стрімку академічну кар’єру і був запрошений на престижну математичну кафедру Кембріджського університету, ту саму, якою у XVII ст. керував І. Ньютон.

 

Незважаючи на важку хворобу (повна нерухомість й відсутність мови) Гокінг продовжує з допомогою комп’ютера виконувати наукову роботу, брати участь у конференціях, публікувати науково-популярні книг (деякі стали бестселерами). Його наукові зусилля зосереджені головно на спробах пояснити фізичні основи теорії Великого Вибуху (із застосуванням законів квантової фізики), вивченні чорних дір і властивостей простору й часу всередині них. Разом із Р. Пенроузом довів декілька основних теорем про сингулярності в космології. Запропонував (1971) новий механізм утворення чорних дір, а також показав, що на дуже ранніх етапах еволюції Всесвіту при великих тисках і щільностях могли утворюватися чорні діри малої маси з розмірами порядку розмірів елементарних частинок. Ці результати вимагали синтезу загальної теорії відносності і квантової механіки, тому Гоукінг почав розробляти квантову теорію гравітації, що нині є однією з центральних проблем теоретичної фізики.

 

У 1974 р. показав, що чорні діри завдяки квантовим флуктуаціям постійно випромінюють енергію у вигляді фотонів, електронів і нейтрино. Таким шляхом ці об’єкти «випаровуються» й втрачають масу.

 

На честь науковця названо астероїд 7672 Гокінг.

 

Стівен Гокінг помер 14 березня 2018 р. в Кембриджі (Великобританія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1