Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Дж. Вебб вперше зафіксував полярні сяйва на Нептуні

27 березня 2025

Космічний телескоп NASA James Webb вперше зафіксував яскраву полярну активність на Нептуні. У минулому астрономи вже бачили приголомшливі на полярну активність на Нептуні, наприклад, під час прольоту космічного апарата НАСА «Вояджер-2» у 1989 році. Однак астрономи довго не могли отримати чіткі зображення та підтвердити полярні сяйва на Нептуні, незважаючи на успішні виявлення їх на Юпітері, Сатурні та Урані. Нептун був відсутньою частиною головоломки, коли справа дійшла до виявлення полярних сяйв на планетах-гігантах нашої Сонячної системи.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гокінг Вільям Стівен (08.І.1942 — 14.ІІІ.2018)

 

Hokinh 

Англійський фізик-теоретик і астрофізик Стівен Вільям Гокінг народився в Оксфорді 8 січня 1942 р. (рівно через 300 років після смерті Ґалілея), де і вступив на фізичний факультет. Проте, оскільки в Оксфорді ніхто професійно не цікавився космологією, він перевівся на навчання в Кембридж. Зробив там стрімку академічну кар’єру і був запрошений на престижну математичну кафедру Кембріджського університету, ту саму, якою у XVII ст. керував І. Ньютон.

 

Незважаючи на важку хворобу (повна нерухомість й відсутність мови) Гокінг продовжує з допомогою комп’ютера виконувати наукову роботу, брати участь у конференціях, публікувати науково-популярні книг (деякі стали бестселерами). Його наукові зусилля зосереджені головно на спробах пояснити фізичні основи теорії Великого Вибуху (із застосуванням законів квантової фізики), вивченні чорних дір і властивостей простору й часу всередині них. Разом із Р. Пенроузом довів декілька основних теорем про сингулярності в космології. Запропонував (1971) новий механізм утворення чорних дір, а також показав, що на дуже ранніх етапах еволюції Всесвіту при великих тисках і щільностях могли утворюватися чорні діри малої маси з розмірами порядку розмірів елементарних частинок. Ці результати вимагали синтезу загальної теорії відносності і квантової механіки, тому Гоукінг почав розробляти квантову теорію гравітації, що нині є однією з центральних проблем теоретичної фізики.

 

У 1974 р. показав, що чорні діри завдяки квантовим флуктуаціям постійно випромінюють енергію у вигляді фотонів, електронів і нейтрино. Таким шляхом ці об’єкти «випаровуються» й втрачають масу.

 

На честь науковця названо астероїд 7672 Гокінг.

 

Стівен Гокінг помер 14 березня 2018 р. в Кембриджі (Великобританія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1