Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Молода газова екзопланета-гігант спантеличила астрономів

25 листопада 2022

Науковці знайшли наймолодшу екзопланету-гіганта типа Юпітера, для якої вони виміряли масу та розмір.

 

 

Група астрономів, яку очолює Ольга Захожай з Інституту астрономії Макса Планка (Гейдельберґ, Німеччина) та Головної астрономічної обсерваторії НАН України (Київ, Україна), виявила екзопланету-гіганта навколо сонцеподібної зорі HD 114082. Маючи вік лише 15 мільйонів років, цей над-Юпітер є наймолодшою екзопланетою такого роду, яку вдалося виявити астрономам, а також встановити її радіус і масу. Результати науковців оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

Докладніше:

Відстеження походження рідкісних космічних вибухів

22 листопада 2022

Астрономи створили найповніший натепер каталог місць коротких спалахів гамма-випромінювання.

 

 

Короткі спалахи гамма-випромінювання (gamma-ray bursts, GRBs) — це одні з найпотужніших і найяскравіших космічних вибухів. Незважаючи на це, лише кілька таких спалахів щороку виявляють науковці за допомогою космічних апаратів, що обертаються навколо Землі.

 

Тепер у двох статтях в The Astrophysical Journal астрономи опублікували результати найбільшого досі дослідження середовищ і умов, які спричиняють ці потужні вибухи. Отримані результати забезпечують нову основу для тлумачення походження такого явища.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ібн Юнус (950 — 31.V.1009)

 

 

Арабський астроном Ібн Юнус (повне ім’я Абуль-Хасан Алі ібн Абдуррахман ібн Юнус ас-Садаф аль-Міср) народився 950 р. у м. Фустат (сучасний Каїр, Єгипет). Його вчителем був перський астроном і математик Абу-ль-Вафа. Виконував астрономічні спостереження в обсерваторії на горі Мокаттам поблизу Каїра.

 

Склав астрономічні таблиці «Зідж ал-Хакимі» (найкращі таблиці такого роду, їх застосовували у практиці астрономічних обчислень протягом майже двох століть). Виправив значення кута нахилу екліптики і попереджання рівнодення, що залишалися незмінними з часів Птолемея. З аналізу даних спостережень затемнень Сонця і Місяця упродовж 977—1007 рр. відкрив вікове прискорення середнього руху Місяця.

 

Удосконалив гномон і довів, що його тінь показує висоту над горизонтом верхнього краю (а не центру) сонячного диска. Досліджував питання, пов’язані з вимірюванням кутів на площині й на сфері (сферична тригонометрія).

 

Ібн Юнус помер 31 травня 1009 р. в Каїрі (Єгипет).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1