Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ібн Юнус (950 — 31.V.1009)

 

 

Арабський астроном Ібн Юнус (повне ім’я Абуль-Хасан Алі ібн Абдуррахман ібн Юнус ас-Садаф аль-Міср) народився 950 р. у м. Фустат (сучасний Каїр, Єгипет). Його вчителем був перський астроном і математик Абу-ль-Вафа. Виконував астрономічні спостереження в обсерваторії на горі Мокаттам поблизу Каїра.

 

Склав астрономічні таблиці «Зідж ал-Хакимі» (найкращі таблиці такого роду, їх застосовували у практиці астрономічних обчислень протягом майже двох століть). Виправив значення кута нахилу екліптики і попереджання рівнодення, що залишалися незмінними з часів Птолемея. З аналізу даних спостережень затемнень Сонця і Місяця упродовж 977—1007 рр. відкрив вікове прискорення середнього руху Місяця.

 

Удосконалив гномон і довів, що його тінь показує висоту над горизонтом верхнього краю (а не центру) сонячного диска. Досліджував питання, пов’язані з вимірюванням кутів на площині й на сфері (сферична тригонометрія).

 

Ібн Юнус помер 31 травня 1009 р. в Каїрі (Єгипет).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1